Kultura i sztuka po 1989 roku

21.04.2017

Prof. Józef Murzyn: Magdalena Abakanowicz była wizytówką polskiej sztuki

Magdalena Abakanowicz była pozytywną wizytówką polskiej sztuki. Dla poszukujących studentów zawsze będzie świetnym przykładem – powiedział PAP rzeźbiarz i wykładowca krakowskiej ASP prof. Józef Murzyn.

„Wiadomość o śmierci pani Magdaleny Abakanowicz przyjąłem z wielkim żalem. Coś się skończyło" - powiedział rzeźbiarz, który miał przyjemność prezentować swoje prace z artystką.

Jak zaznaczył, zmarła artystka przez wiele lat była pozytywną wizytówką polskiej sztuki na zewnątrz, a w czasach PRL jej twórczość otworzyła oczy Europy i świata na działania artystyczne w Polsce.

„Prezentując swoje prace za granicą była ambasadorem całego polskiego środowiska artystycznego" - powiedział wykładowca Wydziału Rzeźby w ASP i podkreślił, że Abakanowicz dokonała przełomu, gdy pozostali polscy artyści borykali się z reliktami socrealizmu.

Jako wykładowca prof. Murzyn ocenił, że osiągnięcia Abakanowicz - zwłaszcza „zjawiskowe i szokujące abakany" - zapewniają jej stałe miejsce w podręcznikach i że jej postać zawsze będzie inspiracją dla młodych artystów.

Magdalena Abakanowicz zmarła 21 kwietnia 2017 roku.(PAP)

bko/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL