Kultura i sztuka po 1989 roku

26.07.2016 aktualizacja 30.08.2016

Rozpoczęła się 9. edycja Podlaskiej Oktawy Kultur

Paradą folklorystycznych zespołów muzycznych i tanecznych z różnych zakątków świata przez centrum Białegostoku rozpoczął się we wtorek późnym popołudniem 9. Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru "Podlaska Oktawa Kultur". Impreza potrwa do 31 lipca.

To największa tego typu impreza w województwie podlaskim organizowana przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury (WOAK) w Białymstoku. Ideą festiwalu jest prezentacja kultur i dorobku zespołów artystycznych z Polski i zagranicy, tworzących różne gatunki muzyki i sztuki nawiązujące do folkloru. "To święto kultury, różnorodności, otwartości" - mówią o festiwalu jego organizatorzy.

We wtorek po południu kilkaset osób, członków zespołów m.in. z Polski, Ukrainy, Cypru, Maroka, Rumunii, Białorusi i Rosji w tradycyjnych strojach przeszło sprzed białostockiej katedry na Rynek Kościuszki, gdzie rozstawiono główną scenę.

Podczas inauguracyjnego koncertu, który potrwa do późnych godzin wieczornych, wystąpią trzy zespoły. Festiwal rozpoczął występ polskiego Zespołu Pieśni i Tańca Ranok z Bielska Podlaskiego (Podlaskie), który w swoim repertuarze ma pieśni obrzędowe, liryczne oraz znane pieśni ukraińskie.

Następnie wystąpi m.in. turecki zespół Masters Kilic-Kalkan, którego głównym punktem programu są tańce z mieczami i tarczami oraz zespół cymbalistów Lileia z Białorusi.

Przez wszystkie dni festiwalu na głównej scenie w Białymstoku wystąpią 24 zespoły z 12 krajów. Oprócz koncertów na głównej scenie, koncerty poszczególnych grup odbywać się będą w 21 miejscowościach w regionie.

Z polskich zespołów będzie można posłuchać zespołów, które nawiązują do klimatów ludowych, a obecnie są bardzo popularne, jak Tęgie chłopy, Kapela Maliszów czy Janusz Prusinowski Kompania. Będzie można też posłuchać białostockiego zespołu Białka z projektem "Babuka", czyli połączenia pieśni romskich z elektroniką oraz projektu "Pieśni zbójnickie" Tymona Tymańskiego i Krzysztofa Trebuni-Tutki.

Stowarzyszenie Twórcze "Oshad" z Adygei, które pielęgnuje tradycje i kulturę tego kraju zaprezentuje pieśni, tańce oraz muzykę. Natomiast włoski zespół Quartiere Villanova przybliży zwyczaje i tradycje stolicy Sardynii - Cagliari.

Oprócz koncertów odbędą się warsztaty tańców tradycyjnych z Polski i Ukrainy, spotkania z artystami oraz potańcówka.

W ramach festiwalu powstała też instalacja "Kultura na chodniku" autorstwa Pauliny Horby. To inspirowany tkaniną ludową ceramiczny bieżnik, po którym można się przejść.

Podlaska Oktawa Kultur została dofinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz miasta Białystok.(PAP)

swi/ agt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL