Kultura i sztuka po 1989 roku

21.04.2017

Rozpoczęły się 6. Międzynarodowe Targi Książki

Spotkania z autorami - Filipem Springerem, Jerzym Bralczykiem, Katarzyną Bondą i Andrzejem Strumiłło - pokazy filmów, warsztaty i koncerty wypełnią rozpoczęte w piątek 6. Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku. Udział w imprezie bierze ponad 80 wystawców.

Targi potrwają do niedzieli. Impreza tradycyjnie odbywa się w Operze i Filharmonii Podlaskiej oraz Białostockim Teatrze Lalek.

To największe targi - jak mówią organizatorzy z Fundacji Sąsiedzi - na wschód od Wisły. W tym roku można zapoznać się z ofertą ponad 80 wystawców nie tylko z Polski, ale też z Białorusi. Targom towarzyszy festiwal literacki "Na pograniczu kultur", w ramach którego odbędzie się blisko 30 spotkań literackich, a także warsztaty dla dzieci, konkursy literackie oraz koncerty.

Ogólnopolską premierę będzie miała książka prof. Jana Żaryna "Polska pamięć. O historii i polityce historycznej". Podczas spotkania z autorem zaplanowano debatę, w której swój udział zapowiedział m.in. historyk z IPN, dr. Waldemar Wilczewski.

Swoją premierę będzie miał też album prof. Andrzeja Strumiłły "Tajga. Niedźwiedzim tropem". Profesor w tym roku obchodzi jubileusz 90-tych urodzin; w województwie 2017 ogłoszono Rokiem Strumiłły.

Wśród innych premier znalazły się m.in. publikacje: Katarzyny i Jerzego Samusika "Dwory i pałace na Litwie" i Barbary Goralczuk "Miód".

Odbędzie się również spotkanie z Mirosławem Wlekłym, autorem wydanej niedawno biografii nieżyjącego podróżnika Tony Halika. W rozmowie weźmie udział Elżbieta Dzikowska - podróżniczka i fotografka, żona Halika.

Zaplanowano też spotkanie z autorką kryminałów - Katarzyną Bondą, reporterem Filipem Springerem, reporterką Anetą Prymaką-Oniszk, językoznawcą prof. Jerzym Bralczykiem oraz Bożeną i Janem Walencikami - filmowcami i autorami albumów przyrodniczych.

Muzyczną premierę będzie miała płyta na podstawie książki Mariusza Szczygła "Projekt: prawda". Pisarz razem z zespołem Res Factum wystąpi w podlaskiej operze w niedzielę.

Dzieci będą miały okazje spotkać się ze współautorem bestsellera "Mapy" - Danielem Mizielińskim oraz graficzką i autorką "Dynastii Miziołków" Joanną Olech.

Targom towarzyszy wystawa "Opowieści z Doliny Muminków" z planszami z książek Tove Jansson, prezentowana w Białostockim Teatrze Lalek. (PAP)

swi/ pat/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL