Kultura i sztuka po 1989 roku

13.09.2017

Rozpoczyna się XI Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka

XI Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka rozpocznie się w czwartek wieczorem w Dąbrowie Górniczej (Śląskie) – rodzinnym mieście światowej sławy kompozytora, w dniu rocznicy jego 103. urodzin.

Zgodnie z założeniem konkursu rywalizują w nim młodzi artyści, do 30. roku życia, co roku grający na innych instrumentach. W tegorocznej edycji będą to: altówka, obój i skrzypce.

Podczas koncertu inauguracyjnego w Pałacu Kultury Zagłębia wystąpi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą singapurskiego dyrygenta Boon Hua Liena, obecnie pełniącego funkcję asystenta – dyrygenta NOSPR.

W repertuarze koncertowym z towarzyszeniem NOSPR zaprezentuje się pianistka Anna Górecka – w jej wykonaniu zabrzmi „Koncert na fortepian i orkiestrę” Henryka Mikołaja Góreckiego. Pojawi się też laureat poprzedniej edycji konkursu: z koncertem ormiańskiego kompozytora Alexandra Arutiuniana wystąpi Aleksander Kobus, zdobywca I nagrody w specjalności trąbka w roku 2016.

Nie zabraknie kompozycji autorstwa samego patrona konkursu - NOSPR wykona „Serenadę” Spisaka, nagrodzoną Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Królowej Elżbiety w Brukseli w 1954 r. Na zakończenie zabrzmią trzy utwory Wojciecha Kilara: „Orawa” , „Mazur” z filmu „Zemsta” oraz polonez pochodzący ze ścieżki dźwiękowej do filmu „Pan Tadeusz” (oba filmy w reżyserii Andrzeja Wajdy).

Przesłuchania konkursowe potrwają od 15 do 22 września w Pałacu Kultury Zagłębia. W trzecim etapie konkursu i w koncercie laureatów uczestnikom będzie towarzyszyć Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają po 12 tysięcy zł oraz pamiątkowe statuetki.

Patron konkursu Michał Spisak (1914-1965) urodził się i wychował w Dąbrowie Górniczej. Kształcił się w klasach skrzypiec i kompozycji Śląskiego Konserwatorium w Katowicach, uzyskując w 1937 r. dyplom z odznaczeniem. Śląskie Towarzystwo Muzyczne ufundowało mu, jako najzdolniejszemu absolwentowi Konserwatorium, stypendium na dalsze studia kompozytorskie w Paryżu. Tam przyjęła go do swej klasy słynna Nadia Boulanger. Szybko uznała go za swojego ulubionego ucznia, doceniając wielki talent Spisaka.

Kompozytor nie przypuszczał, że wybuch wojny w 1939 r. zatrzyma go we Francji, która stanie się jego drugą ojczyzną. W Paryżu powstały niemal wszystkie z kilkudziesięciu jego dzieł – symfonicznych, kameralnych i solowych.

Już w pierwszych latach po wojnie utwory Spisaka skomponowane podczas jej trwania zaczęły pojawiać się na estradach europejskich, a wykonywane w kraju wzbudzały sensację – tym większą, że ich autor był dotąd tu nieznany - zjednując mu opinię jednego z najbardziej interesujących polskich kompozytorów młodego pokolenia.

Spisak był laureatem wielu prestiżowych nagród. W 1955 r. zdobył Grand Prix w konkursie na nowy oficjalny hymn olimpijski. Jego „Hymn Olimpijski na chór mieszany i orkiestrę” do słów ody Pindara utwór wybrano z 392 kompozycji nadesłanych na konkurs.

Anna Gumułka (PAP)

lun/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL