Kultura i sztuka po 1989 roku

20.08.2017

Rumuński folklor w Krakowie – we wtorek

Tradycje muzyczne i taneczne różnych regionów Rumunii, m.in. Maramureszu, Transylwanii i Siedmiogrodu, będzie można poznać, przychodząc we wtorek na krakowski Rynek Główny.

Przegląd ma na celu promocję kultury kraju, kojarzonego przez wielu z legendarnym hrabią Drakulą.

„Polacy od lat należą do dziesiątki najbardziej ulubionych przez Rumunów narodów. Chcielibyśmy, aby również nasz wizerunek w waszych oczach był pozytywny" – powiedział PAP prezes Towarzystwa Polsko-Rumuńskiego w Krakowie Ignat Timar.

Dzień Rumunii rozpocznie korowód zespołów wokół Rynku Głównego. Później, po oficjalnym otwarciu imprezy, na scenie zaprezentują się artyści wykonujący tradycyjną muzykę.

Jako pierwszy wystąpi Ansamblul Folcloric „Somesul” Beclean z okręgu Bistrita-Nasaud (północna Rumunia, Siedmiogród). Zespół tworzą orkiestra grająca na tradycyjnych instrumentach oraz zespół taneczny Somesul. Grupa – jak podają organizatorzy – jest ambasadorem kultury Rumunii w świecie.

Drugi zespół – Ansamblul Judetului Satu Mare „Doruri Satmarene” – pokaże tańce z Transylwanii oraz obszaru Oas, Maramures i Somes. Publiczność zobaczy m.in. taniec "jocul codrenesc", który wywodzi się z północnej Transylwanii. W tańcu kobieta i mężczyzna wykonują charakterystyczne ruchy, polegające m.in. na tym, że kobieta pomaga mężczyźnie wykonać skok.

Wśród rumuńskich artystów, którzy przyjadą pod Wawel, będą także Francisc Balogh – perkusista, któremu bliskie są melodie rockowe, folkowe i jazzowe; oraz George Negrea – piosenkarz i kompozytor, śpiewają w wielu językach, w tym w języku polskim. Nie zabraknie brzmień nowoczesnych, które zapewni DJ Mihai z Klużu.

W programie przewidziano też czas na naukę ludowego tańca rumuńskiego.

Przegląd folkloru Rumunii odbędzie się w ramach 41. Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej, jednej z najstarszych imprez letnich w Krakowie. (PAP)

bko/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL