Kultura i sztuka po 1989 roku

11.01.2017

Swietłana Aleksijewicz na znak protestu opuszcza rosyjski PEN Club

Swietłana Aleksijewicz. Fot. PAP/J. Bednarczyk Swietłana Aleksijewicz. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Laureatka literackiej Nagrody Nobla pisząca po rosyjsku Swietłana Aleksijewicz opuściła rosyjski PEN Club w proteście przeciw wykluczeniu zeń dziennikarza Siergieja Parchomienki. Zdaniem Aleksijewicz organizacja „liże buty władzy”.

„Deptane są wszystkie ideały twórców PEN Clubu” – powiedziała Aleksijewicz białoruskiej niezależnej gazecie „Nasza Niwa”, która w środę cytuje wypowiedź noblistki.

Aleksijewicz wyjaśniła, że powodem jej decyzji było niedawne wykluczenie z rosyjskiego PEN Clubu niezależnego dziennikarza Siergieja Parchomienki. Potępiła również tchórzliwość członków organizacji, którzy odmówili m.in. wystąpienia w obronie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa odbywającego karę w rosyjskim łagrze w Jakucji.

„Podobnie było w czasach Stalina – pisarze, organizacje literackie zachowywały się tak tchórzliwie. Ale Putin odejdzie, a ta strona w historii PEN Clubu pozostanie” – oceniła Aleksijewicz.

Parchomienko został wyrzucony z rosyjskiego PEN Clubu pod koniec ubiegłego roku; zarzucono mu "prowokacje sprzeczne z celami i zadaniami organizacji”. Według samego Parchomienki chodzi o skierowany do prezydenta Rosji Władimira Putina apel o ułaskawienie reżysera Ołeha Sencowa, zatrzymanego w czasie akcji protestu na Krymie wiosną 2014 r. i skazanego na 20 lat łagru za zarzucane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych. W obronie Sencowa występowały organizacje międzynarodowe i artyści z wielu krajów. Apel w jego sprawie wystosowała m.in. Polska Akademia Filmowa.

24 grudnia niezależne media rosyjskie informowały o liście w obronie reżysera, który miało podpisać kilkudziesięciu członków tamtejszego PEN Clubu. Wkrótce potem władze organizacji odcięły się od tej inicjatywy.

„PEN Club deklarował, że to nie jest sprawa pisarzy – stawanie w czyjejś obronie, domaganie się czegoś. Sprawą pisarzy jest siedzieć cichutko i pisać, tzn. lizać władzy buty” – powiedziała Aleksijewicz.

W reakcji na wykluczenie Parchomienki z literackiego klubu wystąpili także rosyjscy pisarze Borys Akunin, Aleksandr Iliczewski i poeta Lew Rubinsztejn.

„Długo proszono mnie, bym nie odchodziła, przecież (wcześniej) i tak odeszły już dziesiątki szlachetnych osób: (Ludmiła) Ulicka, (Władimir) Wojnowicz, inni. Pozostawałam tam, bo ludzie postępowi liczyli, że uda się wytrwać w tej walce, że +ciemna+ strona nie zwycięży. Ale się nie udało” – podsumowała Aleksijewicz.

PEN Club to międzynarodowe stowarzyszenie pisarzy, które istnieje od 1922 r. Aleksijewicz pozostaje członkinią białoruskiego oddziału tej organizacji.

Laureatka literackiego Nobla z r. 2015 Swietłana Aleksijewicz - pisarka i dziennikarka - urodziła się na Ukrainie, mieszka na Białorusi, tworzy w języku rosyjskim.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ mmp/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL