Kultura i sztuka po 1989 roku

17.07.2017 aktualizacja 18.07.2017

Trzecia edycja Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO

Instalacja na Rynku Głównym w Krakowie z okazji przyznania stolicy Małopolski tytułu Miasta Literatury UNESCO. 2013 r. PAP/J. Bednarczyk Instalacja na Rynku Głównym w Krakowie z okazji przyznania stolicy Małopolski tytułu Miasta Literatury UNESCO. 2013 r. PAP/J. Bednarczyk

Do końca lipca można zgłaszać kandydatury do Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO. Zajęcia ruszą we wrześniu i potrwają pięć miesięcy – poinformowali organizatorzy z Krakowskiego Biura Festiwalowego (KBF).

W trzeciej edycji Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO 12 przyszłych pisarzy zmierzy się z poetyką powieści obyczajowej. W ubiegłym roku warsztaty były poświęcone kryminałowi.

Podobnie jak w ubiegłych latach, w tegorocznym kursie będą zajęcia z pisarzami i redaktorami, ekspertami od budowania wizerunku, twórczego myślenia oraz procesu wydawniczego. Podczas pięciu miesięcy przyszli pisarze będą uczyć się m.in. o wątkach psychologicznych w powieściach obyczajowych i ich roli w kreacji bohaterów i fabuł.

W tym roku zajęcia prowadzić będą m.in. Sylwia Chutnik, Mariusz Czubaj, Anna Dziewit-Meller. Nad grupą przez cały okres kursu będzie czuwał Filip Modrzejewski, redaktor w wydawnictwie W.A.B. Do stworzenia wiarygodnych relacji między bohaterami kursantów przygotuje także prof. Bogdan de Barbaro, psychoterapeuta, który poprowadzi spotkanie o rolach rodzinnych i motywach zachowania bohaterów w powieściach.

Podsumowaniem wielomiesięcznej pracy będzie wydanie antologii tekstów uczestników, która następnie trafi do czołowych wydawców w kraju. Jak zapewniają organizatorzy, szansa na wydanie debiutanckiej powieści jest niemała. O tym, że kurs przygotowuje do odważnego wejścia na rynek świadczą m.in. sukcesy wyróżnionego absolwenta pierwszej edycji, Ahsana Ridhy Hassana, Polaka o irackich korzeniach, który wydał już trzy tytuły.

12 uczestników tegorocznej edycji zostanie rekrutowanych na podstawie przesłanych przed rozpoczęciem Kursu krótkich, maksymalnie pięciostronicowych tekstów opisu sceny rodzinnej kolacji.

Więcej informacji o Kursie jest na stronie internetowej Kursu Kreatywnego Pisania pisz.miastoliteratury.pl. (PAP)

bko/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL