Kultura i sztuka w okresie międzywojennym

04.08.2016 aktualizacja 30.08.2016

Twórczyni "Warszawa oskarża" powraca

Podróż Zofii Chomętowskiej po Europie - fotografka (za kierownicą). 1929. Fot. Zofia Chomętowska, FAF Podróż Zofii Chomętowskiej po Europie - fotografka (za kierownicą). 1929. Fot. Zofia Chomętowska, FAF

Zdjęcia Zofii Chomętowskiej, jednej z najważniejszych fotograficzek Warszawy międzywojnia i okresu II wojny światowej, zostały zebrane w cztery albumy przez Muzeum Warszawy oraz Fundację Archeologia Fotografii.

Zofia Chomętowska urodziła się w 1902 roku w arystokratycznej rodzinie książąt Druckich-Lubeckich. W młodości zamieszkiwała w majątku Porochońsk na Polesiu. To właśnie te tereny, leżące dziś poza granicami Polski, oraz ich mieszkańcy stali się bohaterami pierwszych zdjęć fotograficzki. Początkowo robiła zdjęcia skrzynkowym Kodakiem, od 1928 roku — aparatem małoobrazkowym Leica.

Na zdjęciu: Podróż Zofii Chomętowskiej po Europie. Fotografka (za kierownicą) podczas parodniowej wycieczki brzegami Dunaju z Marie (Merina) Klopf, 1929. Fot. Zofia Chomętowska, FAF

Więcej na rp.pl

Źródło: rp.pl

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL