Kultura i sztuka po 1989 roku

12.05.2016 aktualizacja 19.07.2016

W Bolonii rozpoczął się festiwal twórczości Wisławy Szymborskiej

Wisława Szymborska. Fot. PAP/J. Bednarczyk Wisława Szymborska. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Wernisaż wystawy "Jarmark cudów" w siedzibie władz Bolonii Palazzo d’Accursio zainaugurował w czwartek festiwal twórczości Wisławy Szymborskiej. Trzydniowa impreza odbywa się z okazji przypadającej w tym roku 20. rocznicy przyznania poetce literackiego Nobla.

Festiwal z bogatym programem debat literackich i wspomnieniowych, spotkań poetów oraz kilkudziesięciu studentów polonistyki z 13 katedr w całych Włoszech zorganizował Instytut Polski z Rzymu we współpracy z władzami Bolonii, tamtejszym uniwersytetem i Fundacją Wisławy Szymborskiej.

Na eskpozycji w historycznym pałacu w centrum stolicy regionu Emilia-Romania zaprezentowano słynne zabawne wycinanki poetki, nad którymi pracowała, łącząc prasowe fotografie i rysunki.

Poza tym zebrano projekty okładek i książek autorstwa Aliny Kalczyńskiej-Scheiwiller. Kolejny element wystawy to rysunki z powieści graficznej Alice Milani "Wisława Szymborska. Życie w obrazkach" wydanej we Włoszech w zeszłym roku.

Wystawie, która będzie otwarta do końca maja, towarzyszy projekcja filmu "Chwilami życie bywa znośne" Katarzyny Kolendy-Zaleskiej z 2009 r. Również w bolońskim magistracie zaprezentowano najnowsze włoskie książki poświęcone zmarłej w 2012 r. polskiej poetce, której twórczość cieszy się we Włoszech niesłabnącą popularnością.

W piątek w Palazzo Re Enzo odbędzie się debata "Niepojęty przypadek. Języki i światy poezji Wisławy Szymborskiej". Udział w niej wezmą badacze literaccy i krytycy Agnieszka Dauksza, Wojciech Ligęza, Anna Nasiłowska, Luigi Marinelli i Leonard Neuger. Następnie zapowiedziano dyskusję panelową "O-dla Szymborskiej". Zaplanowano też premierowy we Włoszech pokaz filmu dokumentalnego "Radość pisania" Antoniego Krauze z 2005 r.

W piątkowy wieczór w bolońskim teatrze Duse wystąpi Tomasz Stańko Quartet. Razem z międzynarodowymi muzykami polski trębacz wykona swoje kompozycje inspirowane poezją Szymborskiej z płyty "Wisława" z 2013 r. W sobotę - ostatnim dniu przeglądu - na uniwersytecie w Bolonii zaprezentowany zostanie włoski wybór "Lektur nadobowiązkowych" Wisławy Szymborskiej, czyli jej felietonów publikowanych m.in w "Życiu literackim" i w "Odrze".

Kolejny punkt to spotkanie poetów i studentów pod hasłem: "Nie umiem się nadziwić: studenci tłumaczą Szymborską". Obecni będą studenci włoskiej polonistyki oraz poeci: Krzysztof Karasek, Urszula Kozioł, Ryszard Krynicki, Jarosław Mikołajewski i Tomasz Różycki. Dni Szymborskiej zakończy sobotnie spotkanie poetów i jej przyjaciół, połączone z lekturą wierszy.

O festiwalu informuje lokalna prasa, podkreślając, że to symboliczny powrót twórczości uwielbianej we Włoszech poetki do Bolonii, gdzie w 2009 roku w auli uniwersytetu odbyło się spotkanie z nią. Przyszedł na nie wtedy profesor tej uczelni Umberto Eco, zmarły w lutym tego roku.(PAP)

sw/ ulb/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL