Kultura i sztuka po 1989 roku

29.05.2017

W czerwcu 7. edycja Enter Enea Festival

W czerwcu po raz siódmy w Poznaniu odbędzie się Enter Enea Festival pod dyrekcją artystyczną Leszka Możdżera. Festiwalową scenę nad jeziorem Strzeszyńskim ma w tym roku zdominować dźwięk fortepianów.

Jak podkreślił dyrektor festiwalu Leszek Możdżer, fortepian – jego największa miłość – będzie głównym bohaterem tegorocznej edycji wydarzenia. "Uudało mi się namówić znakomitych kolegów i koleżanki, aby razem ze mną opowiedzieli ze sceny o czarno białym świecie zza fortepianowej klawiatury” - mówił.

Jak tłumaczyli organizatorzy, Enter Enea Festival w tym roku będzie obalać schematy i proponować uczestnikom zupełnie nowe, intrygujące doznania muzyczne czerpiące m.in. z bioartu, czyli połączenia natury z kulturą.

„Wiedząc, że klawiszy jest tylko dwanaście, ale dźwięków nieskończenie więcej, poprosiliśmy o pomoc wyjątkowych partnerów - mrówki i kamienie. Skonfrontujemy prawa muzyki tonalnej z prawami dźwięków przyrody” – zaznaczył Możdżer.

Właśnie w nawiązaniu do natury pierwszego dnia festiwalu w „ABC Gallery” odbędzie się wernisaż wystawy Bogusława Bachorczyka zatytułowanej „Chlorofil Utracony”. Artysta w Visual Parku odsłoni także pracę plenerową – „Królik, który widział jutro”.

Tego samego dnia uczestnicy festiwalu będą mogli usłyszeć koncert „Symultanicznej Hybrydy Muzyki Improwizowanej z Bioartem”, czyli projektu SHMIB.

„Muzycznym liderem projektu jest Irek Wojtczak i zaproszona przez niego do współpracy elektroniczna grupa JAAA!. Razem z artystycznym duetem Elvin Flamingo odkrywają oni przed publicznością w wizualnym i brzmieniowym wymiarze udźwiękowiony świat mrówek. Do przyrodniczego widowiska jako gość specjalny dołączy Leszek Możdżer” – tłumaczyła rzeczniczka wydarzenia Agata Kołacz.

Na festiwalowej scenie publiczność będzie mogła usłyszeć także m.in. grupę Kwadrofonik oraz duety, w tym Leszka Możdżera z włoską pianistka Glorią Campaner, a także duet Barbary Drążkowskiej z indyjskim perkusistą BC Manjunath.

Ostatniego dnia Enter Enea Festival na scenie wystąpią z kolei m.in. Iiro Rantala, Michael Wollny, a także duet francuskiego pianisty Thomasa Enhco z bułgarską artystką Vassileną Serafimovą.

Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się w dniach od 12 do 14 czerwca.

Dyrektor artystyczny festiwalu, pianista, kompozytor i producent Leszek Możdżer koncertuje na scenach całego świata, grając z wybitnymi muzykami. Jest m.in. laureatem nagrody Ad Astra przyznawanej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, zdobywcą Fryderyka i Paszportu Polityki. (PAP)

ajw/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL