XIX wiek

13.09.2017

W Płocku święto ul. Stanisława Jachowicza w 160. rocznicę śmierci poety

Stanisław Jachowicz. Źródło: CBN Polona Stanisław Jachowicz. Źródło: CBN Polona

Teatr Dramatyczny w Płocku organizuje święto ulicy, której patronem jest Stanisław Jachowicz, jeden z najwybitniejszych polskich bajkopisarzy, autor m.in. znanych wersów: „Pan kotek był chory i leżał w łóżeczku ...”. W tym roku mija 160. rocznica śmierci poety.

W trakcie obchodów, jakie zaplanowano na sobotę, 16 września, odbędzie się m.in. czytanie bajek, które w 1824 r. Stanisław Jachowicz wydał właśnie w Płocku. Była to pierwsza jego książka, nosząca tytuł „Bajki i powieści”, a zawierająca 58 wierszowanych utworów dla dzieci.

Aleje Stanisława Jachowicza to adres płockiego Teatru Dramatycznego. I właśnie aktorzy tej sceny, podczas święta ulicy, której patronuje bajkopisarz, będą czytali jego utwory.

„Na placu przed naszym teatrem stanie specjalna scena. Aktorzy w strojach z epoki będą czytali tam utwory ze zbioru +Bajki i powieści”, które Stanisław Jachowicz wydał w Płocku w 1824 r. nakładem drukarni Karola Kuliga. Była to pierwsza książka tego autora, jednego z najważniejszych polskich bajkopisarzy, ale też pedagoga, działacza charytatywnego i społecznika” – powiedziała PAP Monika Mioduszewska-Olszewska z płockiego Teatru Dramatycznego.

W ramach święta Alei Stanisława Jachowicza wystąpią też m.in.: Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” oraz Studio Tańca Fame.

Tegoroczne obchody nawiązują do zorganizowanego dwa lata temu święta innej płockiej ulicy, której patronuje Rajmund Rembieliński (1775-1841), twórca płockiego Teatru Miejskiego, jednej z najstarszych scen na ziemiach polskich, założonej w 1812 r., a istniejącej do 1940 r. Z okazji święta ulicy Rajmunda Rembielińskiego na deskach Teatru Dramatycznego zaprezentowano m.in. widowisko „Mit o Sołnce i Swarożycu”.

„Na placu przed naszym teatrem stanie specjalna scena. Aktorzy w strojach z epoki będą czytali tam utwory ze zbioru +Bajki i powieści”, które Stanisław Jachowicz wydał w Płocku w 1824 r. nakładem drukarni Karola Kuliga. Była to pierwsza książka tego autora, jednego z najważniejszych polskich bajkopisarzy, ale też pedagoga, działacza charytatywnego i społecznika” – powiedziała PAP Monika Mioduszewska-Olszewska z płockiego Teatru Dramatycznego.

Jak przyznała Mioduszewska-Olszewska, płocki Teatr Dramatyczny chciałby, żeby święta kolejnych tamtejszych ulic wpisały się na stałe do kalendarza wydarzeń kulturalnych miasta. „Mamy wstępne plany, by w przyszłym roku zorganizować święto ulicy Teatralnej” – dodała.

Stanisław Jachowicz urodził się 17 kwietnia 1796 r. w majątku Dzików, obecnie dzielnica Tarnobrzega. Studiował na wydziale filozoficznym Uniwersytetu Lwowskiego, gdzie był m.in. współtwórcą Towarzystwa Studenckiego Koła Literacko-Naukowego. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę urzędniczą w Warszawie i jednocześnie działalność w tajnym stowarzyszeniu patriotycznym Związek Wolnych Polaków. Po aresztowaniach członków tej organizacji zajął się pracą pedagogiczną, udzielając prywatnych lekcji języka polskiego.

Był współwydawcą i redaktorem pierwszego w Europie codziennego czasopisma dla najmłodszych - „Dziennik dla dzieci”, które ukazywało się w 1830 r., zamieszczając m.in. treści wychowawcze i patriotyczne. Publikował rozprawy, dotyczące metodyki nauczania oraz liczne utwory dla dzieci. Był członkiem Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności. Zmarł 24 grudnia 1857 r. w Warszawie i został pochowany na tamtejszym Cmentarzu Powązkowskim.

Stanisław Jachowicz jest autorem takich książek, jak m.in.: „Rozmowy mamy z Józią służące za wstęp do wszelkich nauk” z 1830 r., „Źródło wiadomości dla dziatek polskich” z 1849 r., „Śpiewy dla dzieci” z 1854 r. czy „Dzieciom na pamiątkę. Wiązanka z dziejów Polski” - wydanie pośmiertne z 1900 r. Jego „Bajki i powieści”, które po raz pierwszy ukazały się w Płocku w 1824 r., doczekały się kolejnych wydań pod zmienionym nieco tytułem - „Bajki i powiastki”. Dochód z tych publikacji autor regularnie przeznaczał na cele dobroczynne.

W pierwszej swej książce Jachowicz w jednej z powiastek namawiał: „Siejcie dzieci w sercu cnoty/ Miłą cieszcie się nadzieją/ Ony tam pięknie dojrzeją/ I przyniosą wam plon złoty”. Poeta zmarł w 1857 r.(PAP)

mb/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL