Kultura i sztuka 1945-1989

20.04.2017

W Zabrzu koncert przebojów Elli Fitzgerald w 100. rocznicę jej urodzin

Wokalistka jazzowa Ella Fitzgerald. Fot. PAP/EPA Wokalistka jazzowa Ella Fitzgerald. Fot. PAP/EPA

100 lat temu – 25 kwietnia 1917 r. – urodziła się jedna z najwybitniejszych wokalistek w historii jazzu Ella Fitzgerald. Z tej okazji w piątek w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu (Śląskie) odbędzie się koncert największych przebojów artystki zatytułowany "Ballads for Ella".

Do niezapomnianych wykonań Fitzgerald należą "Summertime", "Dream A Little Dream Of Me", "The Man I Love", "I've Got My Love To Keep Me Warm" czy "Black Coffee".

Wybrane hity artystki i znane standardy jazzowe wykona w piątek wybitna wokalistka jazzowa Ewa Uryga, która jedną ze swych płyt w całości zadedykowała twórczości Elli Fitzgerald. Na repertuarze z krążka "Ballads for Ella" z 1999 r. oparty jest właśnie program koncertu.

"Ella do dziś jest niedoścignioną wokalistką, jeśli chodzi o swingowanie i improwizowanie, a jej duet z Louisem Armstrongiem (album "Ella and Louis" z 1956 r. - PAP) jest niezapomniany i nie do powtórzenia. Poza tym Ella była radosną, pozytywną osobą i miała niezwykłą charyzmę" - powiedziała PAP Ewa Uryga.

Ella Fitzgerald – nazywana pierwszą damą piosenki oraz pierwszą damą jazzu – zadebiutowała w latach 30. ub. wieku w Stanach Zjednoczonych. Występowała m.in. z Colem Porterem, Haroldem Arlenem, Irvingiem Berlinem, Dukem Ellingtonem, Georgem Gershwinem oraz wspomnianym Louisem Armstrongiem.

W ostatnich latach swego życia ciężko chorowała. Zmarła 15 czerwca 1996 r.

Była ulubioną piosenkarką polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej, która m.in. poświęciła jej limeryk "Ella w niebie".

W piątkowym koncercie – obok Ewy Urygi – wystąpią: pianista z Manhatan School of Music - Mark Soskin, młoda, rozchwytywana w Nowym Jorku perkusistka Dorota Piotrowska i światowej sławy kontrabasista jazzowy Luques Curtis. Towarzyszyć im będą muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego.

Jak podała Uryga, z okazji 100. rocznicy urodzin Elli Fitzgerald, płyta "Ballads for Ella" z 1999 r. została wydana ponownie. Rocznicowy koncert będzie powtórzony m.in. w Raciborzu. (PAP)

akp/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL