Kultura i sztuka po 1989 roku

13.10.2016

Wanda Chotomska uhonorowana tablicą w Alei Pisarzy

Dla dzieci trzeba pisać tak, żeby dorośli nie nudzili się przy czytaniu – te słowa Wandy Chotomskiej, autorki wierszy i opowiadań dla dzieci, znalazł się na honorującej pisarkę tablicy, odsłoniętej w czwartek w Alei Pisarzy przy Galerii Książki w Oświęcimiu.

„Członkowie kapituł Alei Pisarzy uznali, że wartościowa literatura dla dzieci powinna zostać doceniona. Takim autorem jest Wanda Chotomska. Wiele pokoleń Polaków wychowało się na jej twórczości” – powiedziała wicedyrektor Galerii Książki Mariola Talewicz.

O wyborze artystów słowa, którzy są honorowani przez oświęcimską bibliotekę miejską „Galerię Książki”, decyduje kapituła. Zasiadają w niej m.in. poetka i prozaik, krytyk i badacz literatury dla dzieci i młodzieży prof. Joanna Papuzińska z Uniwersytetu Warszawskiego, były sekretarz Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek, a także prof. Krzysztof Zajas z wydziału polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Cytat umieszczony na tablicy odlanej z brązu proponują sami pisarze.

Wanda Chotomska debiutowała pod koniec lat 40., a dziesięć lat później wydała pierwszy tomik wierszy. Pod pseudonimem Wanda Miron, wspólnie z Mironem Białoszewskim, publikowała w pismach dla najmłodszych. W telewizji stworzyła cykl programów "Jacek i Agatka". Napisała ponad 200 książek, audycji radiowych i telewizyjnych, a także scenariuszy sztuk.

Idea Alei nawiązuje do podobnych inicjatyw, które honorują aktorów, muzyków lub sportowców. W Oświęcimiu wyróżniona została sztuka słowa, która ma ogromną wartość kulturową. Dotychczas na trotuarze przed biblioteką tablice odsłonili już Hanna Krall, Ewa Lipska, Zofia Posmysz, Olga Tokarczuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Andrzej Stasiuk i Marcin Świetlicki.(PAP)

szf/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL