Kultura i sztuka po 1989 roku

16.02.2017

Warszawa: Antuanetta Miszczenko na charytatywnym koncercie w rocznicę kijowskiego Majdanu

Ukraińska pianistka Antuanetta Miszczenko wystąpi 19 lutego w Warszawie podczas koncertu charytatywnego, zorganizowanego z okazji 3. rocznicy wydarzeń na kijowskim Majdanie. Koncert odbędzie się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Całkowity dochód z niedzielnego koncertu trafi do dzieci żołnierzy, którzy zginęli w wojnie na wschodzie Ukrainy oraz do dzieci z Awdijewki, miasta leżącego 13 kilometrów na północ od Doniecka.

Wieczór rozpocznie się od promocji filmów dokumentalnych "Usłyszcie mój krzyk" Macieja Drygasa i "Piano" autorstwa Vity Marii Drygas.

Bohaterem filmu Drygasa jest Ryszard Siwiec, który w 1968 r. podpalił się na znak protestu przeciw polskiemu udziałowi w interwencji wojskowej w Czechosłowacji podczas dożynek na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie.

Drugi z obrazów opowiada o Miszczenko i o wydarzeniach, jakie rozegrały się 3 lata temu na Ukrainie. Pianistka zasłynęła wówczas, grając na fortepianie na barykadzie przy Hruszewskiego.

Swoim niespodziewanym występem w Kijowie ukraińska pianistka chciała dać wyraz wsparcia dla protestujących podczas nocnych wart i ulicznych walk. Instrument, na którym grała został przez nią "uratowany", ściągnięty z barykady. Obiecała wówczas, że co dzień będzie grała dla uczestników protestów na Majdanie. Niewielkie pianino, pomalowane w barwy flagi ukraińskiej, stało się jednym z symboli wydarzeń. Podobnie wymalowane, niebiesko-żółte "instrumenty wolności" stanęły także na ulicach Charkowa, Doniecka i Czerniowic.

Podczas występu w Warszawie Miszczenko wykona kompozycje, które grała na Majdanie - m.in. "Etiudę rewolucyjną" Fryderyka Chopina, kompozycje Johanna Sebastiana Bacha, a także ukraińskie pieśni.

Drugim z bohaterów filmu "Piano" jest Bohdan, uczestnik protestów i walk. Mężczyzna jeździł na wschód Ukrainy, grać dla ukraińskich żołnierzy na tym samym instrumencie, który rozsławiła Miszczenko.

Bilety-cegiełki będzie można kupić bezpośrednio przed koncertem w kasach Studia Koncertowego Polskiego Radia oraz przez internet. Filmy "Usłyszcie mój krzyk" i "Piano" trafią do kin 17 marca. (PAP)

pj/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL