Kultura i sztuka po 1989 roku

19.05.2017 aktualizacja 20.05.2017

Noc Muzeów z Muzeum Historii Polski

Motocykl Sokół z kolekcji MHP Motocykl Sokół z kolekcji MHP

W sobotni wieczór Muzeum Historii Polski zaprasza na ekspozycję, która zostanie zaprezentowana w specjalnie przygotowanym namiocie na skwerze obok kościoła św. Anny w Warszawie. W ramach Nocy Muzeów będzie też można odbyć spacer śladami insurekcji kościuszkowskiej.

W namiocie MHP w rejonie kościoła św. Anny na gości będzie czekała niewielka ekspozycja, m.in. motocykl Sokół 600, bicykl z przełomu XIX i XX w. oraz rower firmy Łucznik z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Muzealia mają przybliżać rozwój polskiej technologii zapoczątkowany przez rewolucję przemysłową XIX w.

Goście Nocy Muzeów będą również mogli posłuchać o przyszłej siedzibie MHP na terenie Cytadeli Warszawskiej, powstawaniu kolekcji i gromadzonych eksponatach, o czym opowiedzą pracownicy placówki. Na wielkoformatowych fotografiach zostaną zaprezentowane również inne muzealia pozyskane do zbiorów muzeum.

"Pokażemy np. fotografię wagonika junackiego z kolejki wąskotorowej, którym wywożono gruz z Warszawy po II wojnie światowej. Został on wyłowiony z Wisły i przekazany do naszej kolekcji. Na zdjęciach można będzie zobaczyć jak wyglądał po wyciągnięciu i obecnie po konserwacji. Naszą kolekcję wzbogaciły także przedmioty pozyskane w ciągu ostatnich 12 miesięcy podczas społecznej zbiórki oraz wydobyte z dna Wisły" - opowiadał PAP Konrad Morawski z Muzeum Historii Polski.

Fragmenty przedmiotów wydobyte z Wisły pochodzą z okresu potopu szwedzkiego. Do najcenniejszych należą dobrze zachowane fragmenty architektoniczne z Villa Regia, letniej rezydencji Wazów. Z tego okresu pochodzą również pozostałości armat – koła, fragmenty lawet i uprzęży. Kolekcję muzeum wzbogaciły także tysiącletni dąb czarny oraz łódź jednopienna z X w. wydobyta z dna Jeziora Lednickiego.

"Dzięki fotografiom przybliżającym te eksponaty chcieliśmy pokazać, na jak wielu różnych płaszczyznach muzeum działa, by pozyskać obiekty do przyszłej siedziby na Cytadeli Warszawskiej" - dodał Morawski. W namiocie najmłodsi będą mogli także zagrać w muzealne gry planszowe, będą na nich czekać również zgadywanki i kolorowanki.

Inną z atrakcji Nocy Muzeów MHP będą spacery z przewodnikiem śladami insurekcji kościuszkowskiej. Zostały one przygotowane zarówno dla rodzin z dziećmi w wieku powyżej 6 lat, jak i dla dorosłych. Uczestnicy odwiedzą miejsca związane z kwietniowymi wydarzeniami 1794 r. i dowiedzą się, jak wyglądało życie codzienne mieszkańców Warszawy w drugiej połowie XVIII w.

Spacery z udziałem najmłodszych mają mieć nieco krótszą trasę, na której czekać będzie wiele zabaw, niespodzianek i aktywności. Jak zapowiadają przedstawiciele muzeum, być może na trasie spaceru spotkają któregoś z bohaterów insurekcji kościuszkowskiej. Spacery odbędą się po Starym Mieście i okolicach. Punktem startowym będzie pomnik Bitwy o Monte Cassino na skwerze przy ul. gen. Andersa.

Na spacery, które dla rodzin z dziećmi rozpoczną się o godz. 16 i 17, a dla dorosłych - o godz. 18 i 19, obowiązują zapisy. Zgłoszenia należy wysyłać pod adresem oferta.edu@muzhp.pl w tytule maila podając wybraną godzinę spaceru. (PAP)

akn/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL