Kultura i sztuka po 1989 roku

17.01.2015 aktualizacja 19.07.2016

Weekend poświęcony Stanisławowi Wyspiańskiemu w Teatrze Śląskim

Spektakl "Wędrowanie według Stanisława Wyspiańskiego: Wesele. Wyzwolenie. Akropolis" w wykonaniu krakowskiego Teatru Scena STU, w sobotę i niedzielę, zostanie wystawiony w Teatrze Śląskim. Będzie można też zobaczyć m.in. afisz teatralny autorstwa Wyspiańskiego.

Spektakl - m.in. z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce - przygotował dyrektor krakowskiego Teatru STU Krzysztof Jasiński. "Za pomocą jednego widowiskowego spektaklu postanowił rozpocząć wędrówkę przez trzy najważniejsze dzieła Wyspiańskiego (+Wesele+, +Wyzwolenie+ i +Akropolis+)" - podał Teatr Śląski.

Zaplanowano 100 pokazów, w 50 miastach. Trasa rozpoczyna się w Katowicach, na jedynej w kraju scenie noszącej imię Wyspiańskiego (1869-1907). "To dla nas szczególne wydarzenie, ponieważ Teatr Śląski jest jedynym teatrem w Polsce imienia Stanisława Wyspiańskiego" – powiedziała rzeczniczka teatru Aleksandra Czapla-Oslislo. 15 stycznia minęła 146. rocznica urodzin patrona teatru.

"W tryptyku przyglądamy się Polsce i Polakom, ich wadom i zaletom; temu, ile tkwi w nas potencjału, ale też, ile słabości" – powiedziała Czapla-Oslislo. Dodała, że jest to teatr widowiskowy z oprawą muzyczną, kostiumami i wizualizacjami m.in. z wykorzystaniem laserów.

W foyer Dużej Sceny katowickiego teatru będzie można od soboty oglądać wystawę poświęconą eksponatom i elementom scenografii do sztuk Wyspiańskiego a wystawionych przez Teatr Śląski, w tym m.in. rzeźbione anioły i ptaki autorstwa Antoniego Toborowicza - do "Akropolis", kostiumy - do "Wyzwolenia" z końca lat 80. Będzie też specjalnie stworzona w pracowni teatru, krakowska szopka – część inscenizacji "Wyzwolenia".

"Wyeksponujemy także wyjątkową pracę, jaką jest afisz teatralny autorstwa Stanisława Wyspiańskiego do +Wnętrza+ (dramat Maurice'a Maeterlincka-PAP), uznany za jedną z najbardziej wyjątkowych prac graficznych dramatopisarza wykonanych techniką druku płaskiego (litografia)" – poinformowała Czapla-Oslislo.

Wystawę będzie można oglądać do wtorku.

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach powstał w 1907 roku. Spektakle prezentowane są na trzech scenach – Dużej Scenie, Scenie Kameralnej i Scenie w Malarni.

W 2015 r. w teatrze zaplanowano premiery m.in. westernu opartego na historii Ślązaków, którzy przed ponad 150 laty wyemigrowali do Teksasu oraz "Czarnego ogrodu" Małgorzaty Szejnert (opowieści o kilku śląskich rodach z Giszowca na tle historii Śląska, Niemiec i Polski). (PAP)

akp/ ktp/ dym/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL