Europa i świat po 1989 roku

29.06.2017

Węgry: uroczysty koncert na zakończenie przewodnictwa Polski w Grupie Wyszehradzkiej

Uroczysty koncert na zakończenie przewodnictwa Polski i rozpoczęcie prezydencji węgierskiej w Grupie Wyszehradzkiej odbył się w czwartek w Budapeszteńskim Centrum Muzycznym. Zaszczycili go wiceszefowie dyplomacji obu państw, Jan Dziedziczak i Istvan Ijgyarto.

Podczas uroczystości, na której był także obecny ambasador Polski Jerzy Snopek, wystąpił duet skrzypcowo-wiolonczelowy, w składzie – Anna Maria Staśkiewicz i Bartosz Koziak oraz młodzi uczestnicy popularnego węgierskiego programu telewizyjnego "Wirtuozi", zajmującego się wynajdowaniem talentów w muzyce poważnej.

Przed koncertem obaj wiceministrowie zwracali uwagę na znaczenie współpracy wyszehradzkiej, a Ijgyarto zadeklarował, że Węgry będą kontynuować wcześniejsze wysiłki polskiej prezydencji.

"Idea Grupy Wyszehradzkiej jest bliska każdemu Polakowi i Węgrowi; jest ideą niezwykle istotną w dzisiejszej Unii Europejskiej. UE potrzebuje głosu państw wyszehradzkich, UE potrzebuje świeżego spojrzenia na swoje funkcjonowanie.(…) Jesteśmy krajami pełnymi energii, głęboko zakorzenionymi w idei europejskiej i mającymi dziś wizję Europy najbliższą ojcom założycielom, (Konradowi) Adenauerowi, (Alcide de) Gasperiemu i (Robertowi) Schumanowi" – zaznaczył w rozmowie z PAP Dziedziczak.

Dodał, że jeśli ta idea będzie realizowania, Unia będzie się rozwijać i będą do niej przystępować nowe kraje, a nie odchodzić.

Podczas koncertu polskie duo wykonało utwory ze swej nowej płyty, zawierającej kompozycje twórców z wszystkich państw Grupy Wyszehradzkiej: Zoltana Kodalya, Witolda Lutosławskiego, Ilji Zeljenki i Bohuslava Martinu.

"Zależało nam na tym, żeby wybrzmiał tu duch wyszehradzki" – podkreślił w rozmowie z PAP p.o. dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie Jarosław Bajaczyk.

Część słuchaczy koncertu otrzymała w prezencie płytę, opatrzoną banderolą z logo polskiej prezydencji. Wydanie krążka wsparły Instytut Polski w Budapeszcie, Instytut Węgierski w Warszawie i Fundusz Wyszehradzki.

W drugiej części wieczoru młodzi węgierscy artyści, którzy zyskali sławę dzięki udziałowi w programie "Wirtuozi", wykonali z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Budapeszteńskiej utwory m.in. Beli Bartoka, Antonina Dvoraka oraz Fryderyka Chopina.

"Program koncertu został ułożony w taki sposób, żeby odzwierciedlić przede wszystkim polsko-węgierski charakter wieczoru" – powiedział Bajaczyk.

Organizatorami koncertu byli Instytut Polski w Budapeszcie, ambasada polska oraz węgierskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Handlu.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ mars/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL