Inne

18.07.2013 aktualizacja 19.07.2016

Wkrótce 6. Podlaska Oktawa Kultur

Ponad 500 wykonawców muzyki folkowej z różnych stron świata wystąpi podczas 6. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru "Podlaska Oktawa Kultur". Impreza odbędzie się w dniach 22-28 lipca - poinformowali w czwartek organizatorzy.

To największa tego typu impreza w województwie podlaskim. Ideą festiwalu jest prezentacja kultur i dorobku zespołów artystycznych z Polski i zagranicy, tworzących różne gatunki muzyki i sztuki nawiązujące do folkloru.

W tegorocznej edycji festiwalu wystąpi 26 zespołów z Polski, Ukrainy, Rosji, Litwy, Białorusi, a także Serbii, Francji, Izraela, Niemiec, Armenii i Ekwadoru - powiedział na konferencji prasowej dyrektor festiwalu Andrzej Dyrdał.

Ideą festiwalu jest prezentacja kultur i dorobku zespołów artystycznych z Polski i zagranicy, tworzących różne gatunki muzyki i sztuki nawiązujące do folkloru.

Na festiwal wpłynęło ponad 120 zgłoszeń z całego świata.

Zespoły będą występowały w ponad 20 miejscowościach w regionie. Uroczyste otwarcie, któremu co roku towarzyszy parada wszystkich zespołów przez centrum miasta, a także koncerty galowy odbędzie się w Białymstoku. Artyści wystąpią też m.in. w Supraślu, Suwałkach, Siemiatyczach, Tykocinie i Goniądzu.

Wystąpi m.in. młoda polska artystka Karolina Cicha ze swoim projektem z Bartem Pałygą, który gra na instrumentach smyczkowych i etnicznych z całego świata. Podczas koncertu "Wieloma językami", nawiązującego do wielokulturowości Podlaskiego, zostaną zaprezentowane pieśni białoruskie, polskie, ukraińskie, rosyjskie, litewskie, romskie, tatarskie, także śpiewane w jidisz i esperanto.

Dyrdał powiedział, że bardzo wysoki poziom prezentuje zespół z Serbii, Kud Ribarska Banja. W swoim repertuarze ma tradycyjne serbskie tańce i pieśni, a w instrumentarium są m.in. skrzypce, gitara, klarnet i bębny.

Oprócz koncertów, zaplanowano pokaz przedstawienia "Ukrainność" aktorki Magdy Warzechy. Składa się on z polskiej i ukraińskiej poezji oraz rdzennej ukraińskiej muzyki.

Organizatorem festiwalu jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. "Podlaska Oktawa Kultur" została dofinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz miasta Białystok. (PAP)

swi/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL