Kultura i sztuka po 1989 roku

16.02.2017

Włochy: podpisano porozumienie ws. utworzenia muzeum Igora Mitoraja

Igor Mitoraj przy jednej ze swych rzeźb zaprezentowanych w Walencji. 2006 r. Fot. PAP/EPA Igor Mitoraj przy jednej ze swych rzeźb zaprezentowanych w Walencji. 2006 r. Fot. PAP/EPA

Porozumienie w sprawie utworzenia muzeum Igora Mitoraja w Pietrasanta w Toskanii podpisał w czwartek burmistrz tego miasteczka Massimo Mallegni z włoskim ministerstwem kultury. Muzeum w Pietrasanta, gdzie Mitoraj mieszkał i pracował, powstanie w ciągu roku.

O porozumieniu otwierającym drogę do realizacji projektu poinformowały władze Pietrasanta.

Pod koniec 2016 roku resort kultury zapowiedział wyłożenie 2 milionów euro na placówkę poświęconą twórczości zmarłego w 2014 roku rzeźbiarza, bardzo cenionego we Włoszech.

Obecnie wraz z podpisaniem porozumienia rozpoczynają się formalne prace nad utworzeniem pierwszego muzeum Mitoraja w miasteczku, w którym miał on pracownię i dom.

Mitoraj był honorowym obywatelem Pietrasanta, miejscowości nazywanej „małymi Atenami” z racji licznych znajdujących się tam pracowni rzeźbiarskich. Tam również odbyły się uroczystości pogrzebowe polskiego artysty.

W środę formalną zgodę na utworzenie muzeum wyraziła rada gminna. Powstanie ono w dawnej hali targowej. Jak wyjaśnił burmistrz Mallegni, cytowany w komunikacie miejscowych władz, wystawiona będzie tam kolekcja dzieł rzeźbiarza i organizowane będą tymczasowe ekspozycje tematycznie związane z jego twórczością.

Projekt - jak podkreślają lokalne władze - realizowany jest w porozumieniu ze spadkobiercami Igora Mitoraja.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ akl/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL