Kultura i sztuka po 1989 roku

09.08.2017

Zachodniopomorskie: Muzyka na Gotyckim Szlaku - koncerty w zabytkach

Rozeta kołbacka zdobiąca fasadę kościoła cystersów. Fot. PAP/M. Bielecki Rozeta kołbacka zdobiąca fasadę kościoła cystersów. Fot. PAP/M. Bielecki

Pięć koncertów w zabytkowych wnętrzach Pomorza Zachodniego zaplanowano w ramach VIII Letniego Wędrownego Festiwalu Na Gotyckim Szlaku. Pierwszy -19 sierpnia w Kołbaczu - odbędzie się w miejscowym kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Festiwal ma popularyzować miejsca związane z Europejskim Szlakiem Gotyku Ceglanego i muzykę sprzed wieków. Każdy z koncertów poprzedzony będzie prelekcjami historycznymi i cyklem wycieczek z przewodnikiem po trasach obejmujących najważniejsze budowle związane z historią miejsc gotyckiego szlaku. Słynna rozeta kołbacka, zdobiąca fasadę kościoła cystersów, jest symboliczną ikoną festiwalu.

„Gotycka cegła jest naturalnym miejscem dla śpiewu i instrumentów, akustyka tych wnętrz jest wyjątkowa” - powiedział w środę w Szczecinie dyrektor artystyczny festiwalu Paweł Osuchowski.

„Chcemy odkrywać historię, która czasami jest nieznana lub zapomniana. Przywoływać te fakty z muzyki dawnej Pomeranii, gdzie muzyka odgrywała ważną rolę. Dialog muzyki z wnętrzami kościołów, historią miejsc oraz z pejzażami, które są wokół jest najważniejszy” - dodał.

Zdaniem Osuchowskiego „granie w gotyckich wnętrzach jest niepowtarzalne”. „Jeśli ktoś mówi, że chciałby grać tylko w filharmonii nowojorskiej, wiedeńskiej czy berlińskiej ten nie wie co to znaczy zagrać koncert w Kołbaczu. Ten nie wie co to znaczy spotkać się z publicznością z wiosek okolicznych, dla których jest to drugie najważniejsze wydarzenie w roku, po dożynkach” - zaznaczył.

W ramach koncertu inauguracyjnego w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kołbaczu wystąpi Piotr Chrupek, grający na barkowej altówce w towarzystwie zespołu Consortium Sedinum. Wykonają oni kompozycję Alla Polacca autorstwa Georga Philippa Telemanna, która powstała podczas jego pobytu na dworze Promnitzów w Żarach. Koncert poprzedzi zwiedzanie wraz z przewodnikiem turystycznym pochodzącego z połowy XV w. kościoła w Wełtyniu, w którym zachowały się unikatowe polichromie przedstawiające historię Zbawienia.

W Trzebiatowie, jednym z najstarszych miast Pomorza Zachodniego, zabrzmi Msza g-moll Luterańska autorstwa Jana Sebastiana Bacha. Utwór wykona Łukasz Dulewicz – alt, Maciej Gocman – tenor oraz Wołodymit Andruszczak – bas wraz z zespołami Szczecin Vocal Project i Orkiestrą Famd.pl.

W pierwszą sobotę września w kościele pw. Wniebowzięcia NMP wystąpi para szczecińskich artystów gitarzysta Piotr Pałac i klawesynistka Urszula Stawicka w koncercie pod tytułem „Dialog muzyczny”.

Kolejne sobotnie turystyczne i muzyczne spotkanie zaprowadzi miłośników muzyki dawnej do Gardna, Chwarstnicy oraz Gryfina, gdzie na scenie w pałacyku pod lwami wystąpi Szczecin Vocal Project z barokowym repertuarem.

Podczas koncertu finałowego w Szczecinie 16 września w kościele pw. św. Jana Ewangelisty zabrzmi cykl kompozycji zebranych pod wspólnym tytułem „Musica Baltica Sacra” w wykonaniu Orkiestry Famd.pl pod batutą Pawła Osuchowskiego.

Przedsięwzięcie realizowane jest przez szczecińską Fundację Akademia Muzyki Dawnej.

Fundacja, by ułatwić melomanom dotarcie na koncerty, wyczarterowała autobus, który będzie kursować między Szczecinem i miejscami kolejnych koncerty festiwalowe. (PAP)

mzb/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL