Kultura i sztuka 1945-1989

16.07.2017

 Zmarła Anne Golon, współautorka powieści o markizie Angelice

Francuska pisarka Anne Golon. Fot. PAP/EPA Francuska pisarka Anne Golon. Fot. PAP/EPA

Francuska pisarka Anne Golon, współautorka serii znanych powieści o markizie Angelice, zmarła w piątek w Wersalu w wieku 95 lat. O śmierci powieściopisarki poinformowała w niedzielę jej córka Nadine Goloubinoff.

Urodzona 17 grudnia 1921 roku w Tulonie, na południu Francji, Anne Golon (właściwie Simone Changeux) zmarła w wyniku zapalenia otrzewnej. Jej córka w rozmowie z AFP powiedziała, że matka do końca żyła dość aktywnie; w kwietniu uczestniczyła w wieczorze autorskim, a jeszcze w maju udzieliła ostatniego wywiadu.

Golon zasłynęła jako współautorka przygodowej sagi o markizie Angelice, której akcja toczy się we Francji w XVII wieku. Jak ocenia AFP, seria ta była jednym z największych sukcesów wydawniczych wszech czasów; została przetłumaczona na ok. 30 języków i sprzedana w setkach milionów egzemplarzy na całym świecie.

Powieści o markizie Angelice pisała Anne Golon wspólnie z mężem, zmarłym w 1972 roku Serge'em Golonem. Od 1957 do 1985 roku wydano trzynaście powieści, z których pięć w latach 1964-1968 przeniósł na ekran Bernard Borderie; w postać tytułową wcieliła się słynna francuska aktorka Michele Mercier. W 2013 roku "Markizę Angelikę" wyreżyserował również Ariel Zeitoun; w roli głównej tym razem wystąpiła Nora Arnezeder.

Golon uważała jednak, że wersje kinowe oraz niektóre tłumaczenia książek wypaczyły postać Angeliki i przedstawiły jako "głupiutką" kobietę, która w rzeczywistości z pasją walczyła o wolność - zauważa AFP.

Na powieści Golon opierali się także twórcy musicali, oper czy mangi o Angelice.

Zmarła pisarka była córką oficera francuskiej marynarki wojennej. Tworzyła już od wczesnych lat młodzieńczych; kilka powieści wydała w latach 40. W 1947 roku poznała swojego przyszłego męża, Francuza rosyjskiego pochodzenia Vsevoloda de Goloubinoffa; mieli czworo dzieci. Wspólnie, jako Anne i Serge Golon, postanowili napisać powieść o Angelice. (PAP)

ulb/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL