Kultura i sztuka po 1989 roku

20.03.2017

Związek Pisarzy Katolickich: "Corrida" Juliusza Erazma Bolka Wierszem Roku 2017

Juliusz Erazm Bolek. 2011 r. Fot. PAP/G. Jakubowski Juliusz Erazm Bolek. 2011 r. Fot. PAP/G. Jakubowski

Poemat "Corrida" Juliusza Erazma Bolka dotyczący śmierci Grzegorza Przemyka otrzyma tytuł Wiersza Roku 2017, który przyznaje Związek Pisarzy Katolickich. Uroczystość nadania wyróżnienia odbędzie się we wtorek w Warszawie w związku ze Światowym Dniem Poezji.

"Na świecie każdego roku powstają miliardy tekstów literackich. Przeciętnemu, zagonionemu czytelnikowi trudno rozeznać się w takiej ilości utworów. Dlatego Związek Pisarzy Katolickich wskazuje Wiersz Roku, który zasługuje na szczególną uwagę. W zależności od tematyki, jakości i sposobu promocji teksty poetyckie znajdują większe lub mniejsze grono odbiorców. Związek Pisarzy Katolickich postanowił wesprzeć czytelników w poszukiwaniu utworów cechujących się szczególnymi wartościami" - poinformował w poniedziałek PAP prezes Związku Miłosz Kamil Manasterski.

Podkreślił też, że w związku z przypadającym 21 marca Światowym Dniem Poezji uwaga mediów i czytelników powinna być skierowana nie na poetów, ale na ich utwory, ponieważ - jak zaznaczył Manasterski - to one są bohaterami tego dnia.

Poemat "Corrida" Juliusza Erazma Bolka - jak informuje Związek Pisarzy Katolickich - powstał na podstawie "tragicznych losów Poety Grzegorza Przemyka i Jego matki, również Poetki, Barbary Sadowskiej, znanej z walki o wolność z komunistycznym systemem PRL".

"Syn został zamordowany przez milicjantów, wykonujących polityczne dyspozycje swoich mocodawców ulokowanych w komunistycznych władzach PRL. Dostali oni zadanie tak skatować nastolatka, +aby nie było śladów+. Miało to przekonać matkę, aby zaprzestała angażować się politycznie. Mimo, że udało się ustalić precyzyjnie personalia oprawców, nigdy, przez ponad 30 lat, nie doszło, nawet po zakończeniu dyktatury, do wymierzenia im zasłużonej kary za ich bestialski czyn" - czytamy w komunikacie Związku Pisarzy Katolickich.

Jego autorzy podkreślili, że Juliusz Erazm Bolek w poemacie "Corrida" "dokonuje głębokiego rozrachunku z całą tą sprawą dotyczącą mordu Grzegorza Przemyka, tuszowaniem sprawy i całym procesem dochodzenia prawdy". "Poeta nadał swojemu utworowi bardziej uniwersalne przesłanie. Ukazał okrutną i cyniczną walkę Zła z Dobrem. Przedstawił nikczemność bestii, działających na polecenia Szatana, które nie cofną się przed żadnym odrażającym czynem. Ten motyw niekończącego się konfliktu Dobra i Zła sprawia, że poemat +Corrida+ może być doskonale zrozumiany przez Czytelników na całym świecie" - zaznaczyli.

Uroczyste ogłoszenie poematu "Corrida" Wierszem Roku 2017 odbędzie się we wtorek w Klubie Księgarza w Warszawie.

Juliusz Erazm Bolek - jak podaje Związek Pisarzy Polskich - to pisarz, poeta, twórca plakatów i afiszy literackich, także laureat Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO. Wydał kilkanaście książek, z których najważniejszym jest tom wierszy "Abracadabra". Najbardziej znanym jego utworem jest poemat "Sekrety życia" przetłumaczony na ponad 30 języków.

Związek Pisarzy Katolickich to stowarzyszenie nawiązujące do tradycji przedwojennej organizacji o tej samej nazwie - nie istniejącej w latach PRL. Związek m.in. promuje i popularyzuje literaturę o wartościach chrześcijańskich i humanistycznych. (PAP)

nno/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL