Europa i świat po 1989 roku

17.03.2017

Dwa miliony widzów na nowojorskiej paradzie św. Patryka

200 tys. ludzi przedefilowało w piątek 5. Aleją w Nowym Jorku w paradzie św. Patryka. Przypatrywało się jej według szacunków mediów ok. dwóch mln ludzi. Przemarsz trwał krócej niż zwykle, ponieważ miasto nie otrząsnęło się jeszcze całkiem z niedawnej śnieżycy.

Służby oczyszczania miasta zdołały zakończyć do rana usuwanie z trasy wiodącej od 44. do 79. ulicy zwałów śniegu i lodu z zamieci, która nawiedziła we wtorek metropolię. Katolicki arcybiskup Nowego Jorku kardynał Timothy Dolan żartował w piątek w jednym z wywiadów, że to jego zasługą jest poprawa pogody.

Reprezentacyjną arterię Nowego Jorku wypełniło blisko 400 grup Irlandczyków z całej Ameryki. Przybyli oni też m.in. z Irlandii i Francji. Widzowie oklaskiwali w blasku słońca orkiestry dęte oraz dudziarzy defilujących w galowych mundurach. Maszerowali uczniowie, oddziały wojska, policji i strażacy.

"Irlandzka strona mojej rodziny mieszka w Ameryce od trzech pokoleń. Czuję się przede wszystkim Amerykaninem, ale jestem także niezwykle dumny z mojego irlandzkiego pochodzenia i dzisiaj świętuję moje dziedzictwo" – powiedział PAP John Gallangher z Long Island.

Jak zapewnił, ma najbardziej popularne irlandzkie nazwisko, ale nie popija w Dzień św. Patryka, jak wielu Irlandczyków. Ubiera się natomiast na zielono m.in. w sweter, który syn przywiózł mu niedawno z ojczyzny przodków.

Tegoroczną paradę, z udziałem burmistrza Billa de Blasio oraz gubernatora Nowego Jorku Andrew Cuomo, dedykowano obchodzącym stulecie istnienia katolickim organizacjom charytatywnym archidiecezji nowojorskiej oraz policji stanowej, w której od dekad służy wielu Irlandczyków.

Organizatorzy podkreślają, że nowojorska parada jest największa i najstarsza na świecie. Pierwsza miała miejsce 17 marca 1762 roku, 14 lat przed podpisaniem amerykańskiej Deklaracji Niepodległości.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ kot/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL