Epoka nowożytna

21.08.2013 aktualizacja 18.07.2016

Marsz szlakiem odsieczy wiedeńskiej Jana III Sobieskiego

Marsz szlakiem odsieczy wiedeńskiej Jana III Sobieskiego Marsz szlakiem odsieczy wiedeńskiej Jana III Sobieskiego

Siedmiu piechurów wyruszy w niedzielę z Krakowa na podwiedeńskie wzgórze Kahlenberg szlakiem odsieczy wiedeńskiej Jana III Sobieskiego. Wyprawa zorganizowana została z okazji 330. rocznicy wydarzenia, uważanego za jedną z 20. przełomowych bitew w dziejach świata.

Marsz szlakiem Sobieskiego odbywa się pod hasłem „Victoria In Unitate” (Zwycięstwo w jedności). Będzie pierwszą pieszą wyprawą śladami wiktorii wiedeńskiej. Jego uczestnicy przejdą dokładnie tą drogą, którą w 1683 r. przebył Sobieski.

„Maszerując przez tereny Polski, Czech i Austrii z jednej strony chcemy przypomnieć rangę wydarzenia sprzed 330 lat, propagować przymioty jego bohatera, z drugiej zaś promować nasz region - Małopolskę, oraz miasta i wioski leżące na trasie przemarszu” – ocenił w środę Kazimierz Kowalcze, organizator wydarzenia.

Wydarzenie rozpocznie się w niedzielę uroczystą mszą św. w Katedrze na Wawelu, a następnie jego uczestnicy zasadzą pamiątkową lipę obok Klasztoru Sióstr Norbertanek na krakowskim Salwatorze.

Szlak Sobieskiego Kraków–Wiedeń liczy 520 km. Uczestnicy zamierzają go przejść w dwa tygodnie. Trasa będzie biegła m.in. przez Mysłowice, Bytom, Gliwice, Opawę, Ołomuniec, Modrice, Hollabrunn i Tuln. W czasie wyprawy, w mijanych miastach piechurzy będą sadzić lipy – ulubione drzewo Jana III Sobieskiego.

Pierwsze drzewo zostanie zasadzone w Krakowie, kolejne m.in. w Czernichowie, Lipowcu, Libiążu i Mysłowicach. Ostatnie z drzew zostanie zasadzone na Kahlenbergu w niedzielę, 8 września, podczas obchodów 330. rocznicy wiktorii wiedeńskiej. Z tego wzgórza pod Wiedniem Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą z Turkami.

Bitwa pod Wiedniem stoczona została 12 września 1683 roku między wojskami polsko-austriacko-niemieckimi, pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego, a armią Imperium Osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy. Zakończyła się klęską Osmanów, którzy od tej pory przeszli do defensywy i przestali stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej części Europy. Starcie to uważane jest za jedną z dwudziestu przełomowych bitew w dziejach świata. (PAP)

rgr/ mlu/ mag/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL