Inne

08.09.2017

Polscy luteranie uczczą 500. rocznicę Reformacji biegiem z Wittenbergi do Cieszyna

Dla uczczenia obchodzonej w tym roku 500. rocznicy Reformacji polscy luteranie pobiegną z Wittenbergi, gdzie rozpoczęła się Reformacja do Cieszyna, który jest siedzibą diecezji skupiającej najwięcej ewangelików w Polsce. Bieg rozpocznie się 9 września.

Bieg potrwa do 12 września, a na jego trasie znajdzie się dwadzieścia siedem polskich parafii ewangelickich, jedna w Niemczech, a 26 w Polsce, w których wyznaczono krótkie przystanki dla biegnących - poinformowała PAP w piątek rzeczniczka prasowa Kościoła luterańskiego w Polsce Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska. "Ta niezwykła inicjatywa sportowa ma przypomnieć, że w życiu wiary, warto przekraczać granice" - podkreśliła rzeczniczka.

Koordynator biegu ks. Karol Długosz powiedział w rozmowie z PAP, że w biegu weźmie udział dziewięć osób, w tym jedna osoba niedowidząca. Opiekę medyczną podczas biegu zapewnią im polscy Joannici z Lidzbarka Warmińskiego. Odległość z Wittenbergi do Cieszyna wynosi 842 km.

"Pobiegną, by przypomnieć, że Reformacja trwa od 500 lat, a my ciągle możemy z odwagą wyznawać, że wolni w Chrystusie zmieniamy świat. Dlatego równolegle do biegu, Diakonia Kościoła w ramach akcji: +My biegniemy – Wy pomagacie+, zbierze fundusze dla Łukasza – 13-letniego chłopca cierpiącego na zanik mięśni, który poprzez rehabilitacje będzie mógł przekraczać swoje własne granice" - podkreślił ks. Długosz.

Na mecie w Cieszynie 500 dzieci z okolicznych szkół pobiegnie wokół ewangelickiego Kościoła Jezusowego.

W Polsce żyje ponad 61 tysięcy luteran w 133 parafiach, w których pracuje 153 duchownych. Należą oni do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Największe skupisko wiernych w Polsce znajduje się na Śląsku Cieszyńskim. Biskupem Kościoła jest ks. bp Jerzy Samiec, który jest z mocy urzędu biskupa także prezesem Konsystorza. Kościół organizacyjnie podzielony jest na sześć diecezji: diecezję warszawską, diecezję cieszyńską, diecezję katowicką, diecezję wrocławską, diecezję pomorsko-wielkopolską i diecezję mazurską. Polski Kościół Ewangelicko-Augsburski wyświęca kobiety na diakonów, ale nie na księży.

Kościół luterański jest członkiem Światowej Federacji Luterańskiej, Światowej Rady Kościołów, Konferencji Kościołów Europejskich i Polskiej Rady Ekumenicznej. Organem prasowym jest "Zwiastun Ewangelicki".

Stanisław Karnacewicz (PAP)

skz/ dsr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL