Inne

09.04.2017

Tłumy na Jarmarku Wielkanocnym w Muzeum Wsi Opolskiej

Tysiące zwiedzających przybyły do Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach na tradycyjny niedzielny Jarmark Wielkanocny. Na stoiskach króluje rękodzieło, tradycyjnie wyrabiane wędliny; można też zapoznać się z technikami kowalstwa, cukiernictwa czy piekarnictwa.

Przed wejściem do skansenu od rana ustawiały się długie kolejki chętnych do zwiedzenia muzeum połączonego z zakupami.

Tradycyjnie olbrzymim zainteresowaniem cieszą się, zdobione w charakterystyczny dla Górnego Śląska sposób, opolskie kroszonki, czyli barwione na jeden kolor jajka, na których przy pomocy ostrego narzędzia wydrapywane są skomplikowane wzory. Ceny jajek uzależnione są od ich wielkości i nakładu pracy koniecznej do wykonania kroszonki - od 12 złotych za jajko kurze do 150 złotych za kroszonkę na jaju strusia.

Pani Dominika Pawlaczyk ze Strojca prezentowała jajka wzorowane na słynnych złotych jajkach robionych dla carskiej rodziny. "Obszywamy jajka materiałem przyozdobionym różnego rodzaju świecidełkami, tak by były podobne do pierwowzorów. To oczywiście nie jest tradycyjny śląski sposób zdobienia jaj na Wielkanoc, ale z pewnością jakieś urozmaicenie. Musimy dostosowywać się do klienta" - żartuje.

Na jarmarku można także podziwiać (i kupić) tradycyjne, wielokolorowe pisanki. Wiesława Grzybowska wykonuje je według starej metody rysowania woskiem, choć w swoich wyrobach czasem wprowadza modyfikacje do tradycyjnych wzorów. "Czasem słyszę od ludzi, że nasze śląskie wzory są takie powtarzalne. Dlatego dla urozmaicenia wprowadzam na niektórych pisankach własne modyfikacje. Musimy też pamiętać, że to co żyje, zmienia się. Myślę, że ta zasada może dotyczyć także wzorów na pisankach" - uważa twórczyni.

Zwiedzający zauważali, że globalizacja widoczna jest także na opolskim jarmarku. Wśród wystawców znalazło się miejsce dla Czechów, którzy przyjechali z kolekcją ręcznie wypalanej ceramiki oraz dla Litwinów, na stoisku których można było kupić m.in. słoninę z mięsem, czy wystawców ze wschodniej ściany Polski oferujących zwiedzającym pierożki wg. receptury tatarskiej. Targi zakończą się o godzinie 18-tej. (PAP)

masz/ js/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL