Inne

15.06.2017

W Colorado Springs powstaje Amerykańskie Muzeum Olimpijskie

W 2019 r. w Colorado Springs ma zostać otwarte Amerykańskie Muzeum Olimpijskie, w którym znajdzie się m.in. Galeria Sław eksponująca największe sportowe gwiazdy USA, uczestników zarówno letnich, jak i zimowych igrzysk. Koszty budowy mają wynieść 75 mln dol. Właśnie położono kamień węgielny.

Muzeum będzie się znajdować w pobliżu budynku, w którym ma siedzibę Komitet Olimpijski USA oraz w niedalekiej odległości od Centrum Przygotowań Olimpijskich. To ostatnie odwiedza rocznie 130 tys. ludzi.

Organizatorzy przedsięwzięcia spodziewają się, iż Amerykańskie Muzeum Olimpijskie będzie się cieszyć większym zainteresowaniem i szacują, że rocznie zwiedzać go będzie 350 tys. osób.

Do tej pory w USA nie było takiego obiektu. Jedynie w Nowym Jorku istnieje niewielkie muzeum prezentujące historię dwóch zimowych igrzysk w Lake Placid - w 1932 i 1980 roku.

Plany budowy muzeum powstały przeszło pięć lat temu. Pierwotnie miało zostać ukończone do końca 2017 r. Opóźnienia w realizacji projektu spowodowane były gromadzeniem funduszy, głównie od inwestorów prywatnych. Tą drogą zebrano ostatecznie 49 mln dol. Reszta środków pochodzi z publicznych obligacji emitowanych przez trzy lokalne banki. (PAP)

olga/ cegl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL