Epoka nowożytna

25.08.2013 aktualizacja 18.07.2016

Wyruszył marsz szlakiem odsieczy wiedeńskiej Sobieskiego

Wymarsz pieszej wyprawy szlakiem odsieczy wiedeńskiej Jana III Sobieskiego. Fot. PAP/S. Rozpędzik Wymarsz pieszej wyprawy szlakiem odsieczy wiedeńskiej Jana III Sobieskiego. Fot. PAP/S. Rozpędzik

Siedmiu piechurów wyruszyło w niedzielę z Krakowa na wzgórze Kahlenberg pod Wiedniem szlakiem odsieczy króla Jana III Sobieskiego. Wyprawa zorganizowana została z okazji 330. rocznicy wydarzenia, uważanego za jedną z 20. przełomowych bitew w dziejach świata.

Wydarzenie rozpoczęło się w niedzielę uroczystą mszą św. w Katedrze na Wawelu, odprawioną w tradycyjnym rycie łacińskim. Po mszy jej uczestnicy przeszli do sarkofagu króla Jana III Sobieskiego, gdzie oddali hołd władcy. Następnie udali się do Klasztoru Sióstr Norbertanek na krakowskim Salwatorze i tam zasadzili pierwszą z 16 lip, które zostaną posadzone na trasie przemarszu wojsk z Krakowa do Wiednia.

„W czasie marszu nawiązujemy ściśle do tego, co było za czasów Sobieskiego, stąd rozpoczęcie w niedzielę mszą św. w katedrze na Wawelu oraz plan przemarszu i postojów, pokrywający się z trasą wiktorii wiedeńskiej” - powiedział PAP w niedzielę Kazimierz Kowalcze, organizator wydarzenia.

Szlak Sobieskiego Kraków–Wiedeń liczy 520 km. Uczestnicy zamierzają go przejść w dwa tygodnie, pokonując dziennie od 27 do 49 kilometrów. Trasa będzie biegła m.in. przez Mysłowice, Bytom, Gliwice, Opawę, Ołomuniec, Modrice, Hollabrunn i Tuln. W czasie wyprawy, w mijanych miastach piechurzy będą sadzić lipy – ulubione drzewo Jana III Sobieskiego.

Jak podkreślił marsz szlakiem Sobieskiego odbywa się pod hasłem „Victoria In Unitate”(Zwycięstwo w jedności). „Chcemy głosić to hasło we wszystkich miejscach, w których będziemy przebywać” - zapowiedział Kowalcze.

Jest to pierwsza piesza wyprawa śladami wiktorii wiedeńskiej. Jego uczestnicy przejdą dokładnie tą drogą, którą w 1683 r. przebył Sobieski. Z siedmiu osób, które wyruszyły z Krakowa całą trasę ma ukończyć trzech piechurów.

Uczestnicy wyprawy niosą kielich mszalny ofiarowany przez metropolitę krakowskiego kardynała Stanisława Dziwisza dla kościoła św. Józefa na Kahlenbergu.

„Maszerując przez tereny Polski, Czech i Austrii z jednej strony chcemy przypomnieć rangę wydarzenia sprzed 330 lat, propagować przymioty jego bohatera, z drugiej zaś promować nasz region - Małopolskę, oraz miasta i wioski leżące na trasie przemarszu” – ocenił Kazimierz Kowalcze.

Szlak Sobieskiego Kraków–Wiedeń liczy 520 km. Uczestnicy zamierzają go przejść w dwa tygodnie, pokonując dziennie od 27 do 49 kilometrów. Trasa będzie biegła m.in. przez Mysłowice, Bytom, Gliwice, Opawę, Ołomuniec, Modrice, Hollabrunn i Tuln. W czasie wyprawy, w mijanych miastach piechurzy będą sadzić lipy – ulubione drzewo Jana III Sobieskiego.

Pierwsze drzewo zasadzono w Krakowie, kolejne m.in. w Czernichowie, Lipowcu, Libiążu i Mysłowicach. Ostatnie z drzew zostanie zasadzone na Kahlenbergu w niedzielę, 8 września, podczas obchodów 330. rocznicy wiktorii wiedeńskiej. Z tego wzgórza pod Wiedniem Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą z Turkami.

Bitwa pod Wiedniem stoczona została 12 września 1683 roku między wojskami polsko-austriacko-niemieckimi, pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego, a armią Imperium Osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy. Zakończyła się klęską Osmanów, którzy od tej pory przeszli do defensywy i przestali stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej części Europy. Starcie to uważane jest za jedną z dwudziestu przełomowych bitew w dziejach świata. (PAP)

rgr/ dym/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL