Powstanie Warszawskie

06.10.2015 aktualizacja 24.08.2016

"Powstańcy dzieciom - ponadczasowe doświadczenie pokoleń" - zwiastun filmu

Film "Powstańcy dzieciom - ponadczasowe doświadczenie pokoleń" powstał w ramach projektu Fundacji Rosa "Powstańcy dzieciom - dialog pokoleń w kontekście walki o życie w obliczu wojny i choroby", który otrzymał dofinansowanie na realizację działań od Muzeum Historii Polski z programu Patriotyzm Jutra.

W filmie uczestnicy Powstania Warszawskiego, pytani przez pacjentów szpitalnych oddziałów dziecięcych, opowiadają o trudnych momentach sierpnia 1944 roku i wyznawanych przez siebie wartościach.

Zostawić ranną siostrę i zginąć razem z nią, czy ratować własne życie? Podjąć walkę we trzech na wroga, wystawiając się na pewną śmierć, czy skapitulować? Czy bitwa o stolicę ma w ogóle sens – przecież umiera tak wiele osób? Przed takimi trudnymi wyborami stali bohaterowie filmu „Powstańcy dzieciom – ponadczasowe doświadczenia pokoleń”.

"Pomysł na stworzenie materiału zrodził się po organizowanej we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego akcji „Kartka dla Powstańca”, podczas której dzieci przebywające w szpitalach wykonywały laurki dla uczestników walk o stolicę. Wielu Powstańców odpowiedziało nadawcom listów. W niektórych przypadkach ta korespondencja, stanowiąca wyjątkowy dialog pokoleń, trwa do dziś" – opowiada Agnieszka Łesiuk z Fundacji Rosa.

ls/mjs

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL