Powstanie Warszawskie

06.09.2017

Powstańczy adres ’44 – skrzyżowanie ul. Przeskok i ul. Jasnej

W trakcie Powstania Warszawskiego byłam sanitariuszką i łączniczką w oddziale por. Czesława Sitarza ps. Iskra. Niosłam pomoc chorym, zasypanym – mówi uczestniczka Powstania Warszawskiego Józefa Marciniak ps. "Kropka".

„W trakcie Powstania Warszawskiego byłam sanitariuszką i łączniczką w oddziale por. Czesława Sitarza ps. "Iskra". Niosłam pomoc chorym, zasypanym. Najpierw moją komendantką była "Heksa" (Helena Sakowicz-Bordziłowska). Po rozbiciu oddziału zostałam włączona do łączności przy dowództwie kpt. Ruma (Kazimierza Bilskiego)” – mówi Józefa Marciniak ps. "Kropka".

"Kropka" w trakcie Powstania Warszawskiego miała wiele trudnych doświadczeń, ale najbardziej zapadły jej w pamięć dwie akcje.

„Pierwsza była związana z odbiciem domu przy Hali Mirowskiej, który był zajęty przez Niemców, a druga akcja była związana ze śmiercią +Heksy+. Z porucznikiem +Iskrą+ byliśmy wtedy na korytarzu na piętrze budynku w pobliżu banku przy ul. Jasnej i obserwowaliśmy całą tę akcje z okna. +Heksa+ – moja komendantka, wyszła z noszami po zabitego żołnierza i została trafiona przez Niemców, którzy strzelali z budynku banku. Chciałam wtedy biec na pomoc, ale porucznik +Iskra+ chwycił mnie za kombinezon, podniósł do góry i powiedział – +jeszcze masz czas zginąć+ i postawił koło siebie. Po tej akcji zostałam wycofana z łączności oddziału, a przyłączona do dowództwa” – wspomina Józefa Marciniak.

Wspominając swoją młodość mówi o przedwojennym modelu kształtowania ludzi młodych i to roli, jaką odegrało ono w walce z okupantem.

„Przed wojną młodzież była wychowywana w wielkim patriotyzmie religijnym i służba Polsce była obowiązkiem aż do śmierci. Cały mój pobyt w Warszawie i konspiracyjna praca przed Powstaniem to było wykonywanie tej służby i chyba dlatego w takim strasznym ogniu byłam w różnych akcjach” – kończy pani Józefa.

Józefa Marciniak ps. Kropka pochodzi z Wołynia ze wsi Adamówka. W czasie Powstania Warszawskiego walczyła w Batalionie „Kiliński” w Śródmieściu Północnym i na Woli. Była łączniczką 7. kompanii motorowej „Iskra”. Jest autorką książek, m.in. „Wołyńska ziemio moja”.

Paulina Kościółek (PAP)

pak/ adzi/ jbp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL