Kultura i sztuka po 1989 roku

19.05.2017

„Motywy postsowieckie" - wystawa w Zakopanem

Wystawę malarstwa Artura Winiarskiego zatytułowaną „Motywy postsowieckie” można oglądać od piątku w zakopiańskiej Galerii Antoniego Rząsy.

Artysta i organizator zakopiańskiej wystawy Marcin Rząsa powiedział, że sztuka wschodu jest „skarbnicą innego patrzenia na świat. Świat o którym dziś chętnie dziś zapominamy”.

„Obecnie polscy artyści niebywale mocno orientują się na zachód. Interesuje nas to, co dzieje się w sztuce w Londynie, Dusseldorfie, Nowym Jorku czy Rzymie, a odwracamy się plecami do wschodu. Tymczasem wschód w równym stopniu, jeżeli nawet nie bardziej kształtuje naszą wrażliwość, wyobraźnię i mentalność” – powiedział PAP Rząsa.

Artysta podkreślił, że przez wiele lat polscy artyści byli formowani przez komunę.

„Nie możemy tych doświadczeń, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, zlikwidować. Cały czas ta PRL-owska mentalność w nas tkwi. Wschód z jednej strony oferuje nam rzeczy straszne, ale i rzeczy niebywale cenne – cały abstrakcjonizm czy tradycyjna ikona religijna. Wschód to skarbnica sztuki, z której można nieprawdopodobnie czerpać” – mówił Rząsa.

Artysta wyjaśnił, że wschodnie wzorce są nam bliskie kulturowo, ale z drugiej strony mamy w sobie „alergię na komunę”.

„Winiarski poszukuje złotego środka, aby ze sztuką postsowiecką dawać sobie radę i twórczo z niej korzystać” – wyjaśnił.

Rząsa przypomniał, że w czasach komunistycznych wielu wybitnych artystów dało się wciągnąć w nurt socrealistycznej propagandy. Inni przez swoją niezależność musieli emigrować, a niejednokrotnie kończyło się to dramatami.

„Dzisiaj chętnie zapominamy, że jesteśmy dziećmi PRL-u i trudno jest się tego bagażu pozbyć. Wydaje nam się, że już jesteśmy w świecie zachodnim, a jednocześnie mentalnie czasami tkwimy gdzie indziej” – zakończył Rząsa.

Wystawę „Motywy postsowieckie” można oglądać w Galerii Antoniego Rząsy do końca czerwca.

Dr hab. Artur Winiarski jest wykładowcą malarstwa w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1989-1994 studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. Wcześniej ukończył Wydział Polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim.(PAP)

szb/ skr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL