Inne

12.09.2017

Na krakowskich Plantach otwarto wystawę "Kraków z widokiem na Wisłę"

Wystawa "Kraków z widokiem na Wisłę" Wystawa "Kraków z widokiem na Wisłę"

Jak zmieniał się Kraków, a wraz z nim Wisła można się przekonać, oglądając plenerową wystawę otwartą we wtorek na Plantach nieopodal Wawelu. Prezentowane są na niej archiwalne zdjęcia i dokumenty.

"Chciałyśmy pokazać na wybranych przykładach Wisłę i krakowian, ich wzajemne relacje i to, jak one się zmieniały na przestrzeni lat” - mówiła PAP Małgorzata Klimas z Archiwum Narodowego w Krakowie, która wspólnie z Karoliną Gołąb-Malowicką i Lidią Kowarsch przygotowała wystawę.

Najstarsze prezentowane dokumenty pochodzą z XVIII wieku. Na pochodzącym z tego czasu planie miasta można zobaczyć, jaki był dawniej przebieg Wisły.

Ekspozycja ukazuje różne aspekty współistnienia człowieka i rzeki. Wisła dostarczała pożywienia, służyła do przewozu towarów i osób, była miejscem pracy i wypoczynku. Bywała też groźna. Jak podają autorzy wystawy, miasto 86 razy nawiedzały powodzie – rzeka wylewała wiosną lub podczas intensywnych opadów latem. Na wystawie można zobaczyć odezwę prezydenta Krakowa Ferdynanda Weigla z 1884 r. apelującego o pomoc dla powodzian i zdjęcia zalanej wodą w 1925 r. ul. Wolskiej (to obecna ul. Piłsudskiego).

Archiwalia pokazują także, jak ludzie próbowali zapanować nad rzeką, budując przeprawy mostowe, stopnie wodne i bulwary wiślane – autorem koncepcji zabezpieczenia Krakowa przed powodziami realizowanej w latach 1907-13 i później był Roman Kajetan Ingarden.

Wisła przez lata służyła do spławiania drewna, później gipsu, wapna i węgla. Na wystawie są prezentowane fotografie galarów, barek i parowców wykorzystywanych do przewozu towarów oraz statków wycieczkowych, które kursowały w Krakowie w połowie XX wieku. Są też zdjęcia osób wypoczywających na plaży nad Wisłą. Oficjalnie kąpiele w rzece zostały zakazane w 1964 r., co jednak nie powstrzymywało śmiałków przed szukaniem ochłody w jej nurtach.

Wystawa potrwa do 29 września. Przygotowało ją Archiwum Narodowe w Krakowie we współpracy z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz Gminą Miejską Kraków.(PAP)

wos/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL