Epoka nowożytna

14.07.2017

Ok. 200 pomników T. Kościuszki na wystawie fotograficznej w Krakowie

Pomnik Tadeusza Kościuszki w Warszawie. Fot. PAP/R. Pietruszka Pomnik Tadeusza Kościuszki w Warszawie. Fot. PAP/R. Pietruszka

Ok. 200 pomników – monumentów i tablic – upamiętniających Tadeusza Kościuszkę utrwalił na zdjęciach australijski działacz polonijny Felix Molski. Wystawę jego fotografii można od piątku oglądać pod kopcem Kościuszki w Krakowie.

Ekspozycja ”Tadeusz Kościuszko. Upamiętniony na całym świecie” znajduje się dokładnie w centrum konferencyjno–wystawowym w zabytkowym forcie Kościuszko, otaczającym słynny kopiec.

Jak poinformował Leszek Cierpiałowski z Komitetu Kopca Kościuszki, ekspozycja wpisuje się w program trwających obchodów Roku Kościuszki. Twórca insurekcji z 1794 r. zmarł 200 lat temu. „Będziemy chcieli w przyszłości zorganizować osobne spotkanie z Feliksem Molskim, o czym jeszcze poinformujemy” – powiedział PAP Cierpiałowski.

Molski, Australijczyk polskiego pochodzenia, naukowiec, członek organizacji Kościuszko Heritage, zlokalizował i utrwalił za pomocą obiektywu ok. 200 pomników Kościuszki w różnych zakątkach świata.

„Tadeusz Kościuszko jest jedną z niewielu postaci, która została upamiętniona aż tak szeroko w skali międzynarodowej. Pomniki polskiego i amerykańskiego bohatera walk o wolność można znaleźć m.in. w USA, Polsce, Szwajcarii, Australii czy Francji” – powiedział prezes Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie prof. Mieczysław Rokosz.

Jak dodał, wiele z pomników powstało w 1917 r. – w 100. rocznicę śmierci Kościuszki, część upamiętnia inne ważne rocznice związane z walkami o niepodległość, a inne postawiono dla uczczenia miejsc, gdzie Najwyższy Naczelnik Sił Zbrojnych przemawiał, walczył lub został ranny. Różnią się one wielkością i stylem – są to cokoły, kopce, płyty z inskrypcjami, popiersia.

Felix Molski zapytany o fenomen Kościuszki, odpowiedział: „Powodów należy szukać w prostej, ale jakże ludzkiej i uniwersalnej potrzebie bycia wolnym i traktowanym sprawiedliwie oraz z szacunkiem. Bez względu na pochodzenie czy miejsce, w którym przyszło nam żyć”. Ocenił też, że to właśnie te wartości przyświecały bohaterowi, a pomniki, które go przedstawiają, inspirują, dają nadzieję, symbolizują wolność i sprawiedliwość.

Wystawa ”Tadeusz Kościuszko. Upamiętniony na całym świecie” czynna będzie do końca roku. (PAP)

bko/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL