Europa i świat po 1989 roku

16.06.2017

Pawilon Polski na Międzynarodowej Wystawie EXPO 2017 w Astanie

"Technologie", "Las", "Regiony" - to niektóre strefy Pawilonu Polskiego na Międzynarodowej Wystawie EXPO 2017 w stolicy Kazachstanu, Astanie. W pawilonie odwiedzanym przez gości z całego świata Polska przedstawia technologie związane z energetyką.

Tematem międzynarodowej ekspozycji, która rozpoczęła się 10 czerwca i potrwa do 10 września br., jest "Energia przyszłości". To m.in. dostępność i rozwój "zielonej energii", dlatego też Polska przedstawia na niej nie tylko czyste technologie węglowe, ale również bogactwo przyrodnicze polskich lasów.

"Przyjechaliśmy do Astany pod hasłem +Poland: creative people, smart energy+, czyli pomysłowi ludzie i inteligentna energia. Na pierwszym miejscu naszej obecności tutaj są cele gospodarcze, dlatego pokazujemy Polskę jako atrakcyjnego partnera w zakresie energetyki. Chcemy również zacieśnić nasze więzy gospodarcze z Kazachstanem i z całym regionem Azji Centralnej" - powiedział PAP komisarz generalny Sekcji Polskiej EXPO Astana 2017 Andrzej Stefański.

Dodał, że polski udział w wystawie ma przyczynić się do zwiększenia wymiany handlowej pomiędzy Polską a Kazachstanem, zwłaszcza eksportu tych polskich produktów, które pozwolą na rozwój kazachskiej gospodarki.

Ekspozycja w Pawilonie Polskim składa się z pięciu stref: "Wejścia", "Technologii", "Lasu", "Odpoczynku" oraz "Regionów". Np. w strefie "Technologii" zwiedzający mogą zapoznać się z polskimi czystymi technologiami węglowymi dotyczącymi m.in. zgazowywania węgla, tzw. błękitnego węgla oraz spalania biomasy. Goście strefy mogą też obejrzeć widowisko multimedialne, które przedstawia węgiel jako element cyklu przepływu energii w przyrodzie.

"W Polsce głównym paliwem energetycznym jest węgiel i czy nam się to podoba, czy nie, to jeszcze długo tym źródłem energii pozostanie. Oczywiście Polska zmniejsza uzależnienie od węgla, ale naiwnością byłoby twierdzenie, że z dnia na dzień jesteśmy w stanie zastąpić energetykę węglową jakąś inną energetyką, która może okazać się droższa, a jej wpływ na środowisko niekoniecznie będzie neutralny" - zaznaczył Stefański.

W związku z tematem czystej energii Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), która jest głównym organizatorem polskiego uczestnictwa na wystawie w Astanie, zwraca uwagę na rolę współpracy naukowej. Chodzi o wytwarzanie nowoczesnych technologii wydobywczych; także innowacyjnych maszyn i urządzeń górniczych. "Promocja polskiej nauki jest jednym z istotnych elementów naszej obecności na EXPO. Przykładem może być seminarium Lasów Państwowych, podczas którego będziemy prezentować technologie związane z zalesianiem. Ta tematyka cieszy się dużym zainteresowaniem naszych gospodarzy" - zwróciła uwagę PAP Monika Dyląg-Sajór z PARP, która pełni funkcję wicekomisarza polskiej sekcji w Astanie.

W Pawilonie Polskim można też przyjrzeć się efektom rewitalizacji terenów poprzemysłowych na terenie Polski, które obecnie służą rekreacji lub turystyce. Prezentacja rewitalizacji jest szczególnie ważna w kontekście promocji kandydatury Polski do organizacji EXPO w 2022 r. w Łodzi. Miasto symbolizuje specjalne stoisko z restauracją inspirowaną m.in. wnętrzem XIX-wiecznej wilii fabrykanckiej, a także bar będący repliką pubu Łódź Kaliska. Wątek promocji Łodzi jest włączony do wszystkich polskich inicjatyw podejmowanych na Expo 2017.

Dodała, że z tego powodu dużą popularnością Pawilonu Polskiego cieszy się jego największa strefa - "Las". W nowoczesny, multimedialny sposób prezentuje ona piękno i bogactwo przyrodnicze polskich lasów oraz ich rolę w pochłanianiu dwutlenku węgla. W tej części ekspozycji znajduje się m.in. ścianka z elementami interaktywnymi. Naciskając przyciski, zwiedzający mogą posłuchać głosów leśnych zwierząt, co dla Kazachów, których krajobraz tworzą głównie stepy, jest atrakcją. W każdej części pawilonu słychać śpiew ptaków; w tle rozbrzmiewa również kompozycja Fryderyka Chopina.

Dodatkowo PARP zapowiada, że 6 lipca będzie Polskim Dniem Lasu na EXPO w Astanie. Planowana jest wówczas akcja sadzenia polskich drzew, m.in. jabłoni, dębów i lip przez komisarzy krajów - uczestników ekspozycji. Przedsięwzięcie to organizowane z Ministerstwem Środowiska i Lasami Państwowymi odbędzie się na terenie pobliskiego Ogrodu Botanicznego w Astanie.

Ze strefy "Las" goście pawilonu przechodzą do strefy "Regiony", która promuje polskie województwa, ukazując ich potencjał gospodarczy i dorobek kulturalny.

W Pawilonie Polskim można też przyjrzeć się efektom rewitalizacji terenów poprzemysłowych na terenie Polski, które obecnie służą rekreacji lub turystyce. Prezentacja rewitalizacji jest szczególnie ważna w kontekście promocji kandydatury Polski do organizacji EXPO w 2022 r. w Łodzi. Miasto symbolizuje specjalne stoisko z restauracją inspirowaną m.in. wnętrzem XIX-wiecznej wilii fabrykanckiej, a także bar będący repliką pubu Łódź Kaliska. Wątek promocji Łodzi jest włączony do wszystkich polskich inicjatyw podejmowanych na Expo 2017.

"Polska nie jest obecna tylko w naszym pawilonie. Obok nas znajduje się Pawilon Dobrych Praktyk Energetycznych, gdzie prezentowane są 23 wiodące projekty energetyczne z 13 krajów. Skąd one tam się wzięły? Było międzynarodowe jury, które spośród setek nadesłanych projektów wybrało te, które uznało za najciekawsze w sensie technologicznym. I możemy być dumni, że wśród tych 13 krajów znalazła się Polska, która zaprezentowała projekt Politechniki Warszawskiej, system SILO dotyczący optymalizacji procesu spalania w kotłach energetycznych, w których spala się węgiel" - dodał Stefański.

Z Astany Norbert Nowotnik (PAP)

nno/ ulb/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL