Kościół katolicki w PRL

18.07.2017

Plenerowa wystawa zachętą do odwiedzin w Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach

Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. Fot. PAP/J. Bednarczyk Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Plenerowa wystawa, którą od wtorku można oglądać na Rynku Głównym w Krakowie, ma zachęcić krakowian i turystów do odwiedzin w Muzeum Domu Rodzinnym Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Przed rokiem podczas Światowych Dni Młodzieży placówka ta przyjęła ponad 50 tys. młodych ludzi.

Dyrektor wadowickiego muzeum, ks. dr Jacek Pietruszka mówił we wtorek, że prezentacja ma przypomnieć, że na "małopolskich drogach Jana Pawła II jest miejsce szczególne – jego dom rodzinny". "Chcemy zachęcić odwiedzających Kraków, żeby zdecydowali się pokonać 50 km więcej i zajrzeć do miejsca, gdzie - jak mówił sam Ojciec Święty - +wszystko się zaczęło+" – podkreślił ks. Pietruszka.

"Ci, którzy nie znają jeszcze Wadowic, a dla nich jest ta wystawa, jeśli tam pojadą, będą zauroczeni. Dom Rodzinny Jana Pawła II jest pięknym, wzruszającym muzeum" - powiedział członek zarządu województwa małopolskiego Leszek Zegzda. Jak podkreślił, dzięki tej placówce Jan Paweł II jest postacią "mniej pomnikową", a bliższą ludziom.

W rozmowie z dziennikarzami Zegzda mówił, że dopiero po tegorocznych badaniach ruchu turystycznego w Małopolsce będzie można powiedzieć, jaki wpływ na ten ruch miały Światowe Dni Młodzieży 2016, ale już teraz widać, że "nasze miasta są pełne turystów" i dotyczy to nie tylko Krakowa, lecz także innych miejscowości w regionie.

Plenerowa wystawa przygotowana w polskiej i angielskiej wersji językowej jest krótką prezentacją tego, co zwiedzający mogą zobaczyć w Wadowicach. W Muzeum "Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II" na ok. 1,2 tys. m kw. została urządzona multimedialna wystawa narracyjna, która prowadzi śladami życia Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Ekspozycja, rozmieszczona na czterech kondygnacjach budynku, jest podzielona na kilkanaście stref, z których najważniejszą jest mieszkanie Wojtyłów, w którym Karol przyszedł na świat i przeżył 18 lat.

Na Rynku Głównym wystawa będzie prezentowana do 31 lipca, później będzie można oglądać ją m.in. na pl. Szczepańskim. (PAP)

wos/ karo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL