XIX wiek

14.07.2017

Projekt "Pozdrowienia z Katowic” w Muzeum Śląskim

"Pozdrowienia z Katowic" "Pozdrowienia z Katowic"

Instalację artystyczną przypominającą historię dawnej kopalni Katowice będzie można od soboty oglądać w Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Śląskiego w Katowicach. Nową siedzibę muzeum wybudowano przed kilku laty w miejscu zlikwidowanej w 1999 r. kopalni.

Autorki instalacji - Aleksandra Czupkiewicz i Maria Wawer - w swojej pracy wykorzystują pocztówki z końca XIX i początku XX stulecia oraz panoramy Katowic z czasów rozkwitu miasta przemysłowego, którego stałym elementem był gęsty dym pochodzący z kopalń. "Panowała wówczas moda na pocztówki przedstawiające zakłady z dymiącymi kominami. Choć takie widoki należą już do przeszłości, to wciąż mamy do czynienia z zanieczyszczonym powietrzem, problemem smogu" – powiedziała PAP koordynator projektu Magdalena Czerny-Kehl.

Integralną częścią instalacji jest praca wideo Jakuba Lecha pokazująca m.in. obiekty kopalni, które teraz służą muzeum, w czasach, gdy trwało jeszcze wydobycie surowców.

"Pozdrowienia z Katowic" to pierwsza odsłona projektu pod nazwą Performatywny Magazyn, która nawiązuje do historii obecnej siedziby Censtrum Scenografii Polskiej (dawny kopalniany magazyn), a także do planowanych w niej obecnie działań artystycznych.

Performatywny Magazyn to projekt przeznaczony dla osób rozpoczynających swoją artystyczną drogę, realizujących działania z zakresu wideo-artu, instalacji przestrzennych, projektów performatywnych oraz angażujących lokalną społeczność.

Instalację "Pozdrowienia z Katowic" będzie można oglądać do 17 września. Towarzyszyć jej będą warsztaty dla rodzin z dziećmi, dla dzieci w wieku od 5 do 8 lat, podczas których będą one projektować… dym z komina oraz dla dzieci w wieku 7-10 lat, które będą zgłębiać tajemnice węgla. (PAP)

lun/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL