Kultura i sztuka po 1989 roku

06.09.2017

Sztuka włókna z Europy i Azji od czwartku w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Tkaniny artystyczne ponad 30 artystów pochodzących z dwóch kontynentów będzie od czwartku prezentować Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Wystawa" Azja-Europa III" ma na celu zapoznanie odbiorców z różnorodnością współczesnej sztuki włókna.

Prezentowana w Łodzi ekspozycja to - jak podkreśliła rzeczniczka Muzeum Włókiennictwa Katarzyna Szklarek - trzecia edycja "wędrującej" wystawy przygotowanej po raz pierwszy w 2009 roku przez kuratorkę Erny Piret we współpracy z artystami sztuki włókna z Japonii.

Ze względu na wiek i pogarszający się stan zdrowia Piret powierzyła organizację ekspozycji węgierskiej artystce Marice Szaraz; obie ekspertki łączy postrzeganie medium tkaniny artystycznej jako autorskiej wypowiedzi, w której twórca poprzez zastosowaną technikę wyraża swoją oryginalność.

Do udziału w trzeciej edycji wystawy zaproszono w sumie ponad 30 artystów z trzech krajów azjatyckich - Chin, Japonii i Korei Południowej oraz pochodzących z Europy, m.in. z Belgii, Czech, Finlandii, Francji, Niemiec, Węgier, Włoch, Łotwy, Litwy, Luksemburga, Holandii, Polski, Hiszpanii i Szwecji. Z wieloma z nich - a także z kuratorką - będzie można spotkać się w Muzeum Włókiennictwa na wernisażu w czwartek.

W tekście kuratorskim Marika Szaraz wyjaśnia, że wystawa, w którą włożyła "swoją wrażliwość i osobowość", stanowi dla niej dzieło sztuki samo w sobie. Zwraca uwagę na "autentyzm, przesycenie kulturą i historią Azji oraz nawiązanie do rodzimych tradycji" w pracach artystów pochodzących ze Wschodu.

Z kolei europejscy twórcy sztuki włókna - zdaniem Szaraz - mogą być dumni ze swojej "innowacyjnej, oryginalnej i różnorodnej twórczości".

"Wybrałam tych europejskich artystów, którzy mają oryginalne podejście; których cechuje kreatywność, innowacyjność i wykorzystanie rozmaitych, często zaskakujących materiałów oraz techniki. Będzie to harmonijna prezentacja przyjaznego spotkania i dialogu dwóch tożsamości kulturowych kontynuujących swoje tradycje" - zaznaczyła kuratorka.

Wystawa pod oryginalnym tytułem "Asia-Europe III" była w ubiegłym roku prezentowana w Deutsches Textilmuseum w Krefeld w Niemczech. W łódzkim Centralnym Muzeum Włókiennictwa będzie można oglądać ją do 12 listopada. W przyszłym roku "wędrująca" ekspozycja przeniesie się do Janina Monkute Marks Museum Gallery w Kiejdanach na Litwie. (PAP)

agm/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL