II wojna światowa

07.09.2015 aktualizacja 19.07.2016

W Portugalii wystawa o losach polskich uchodźców wojennych

Ambasada RP w Lizbonie zaprezentowała w poniedziałek w hotelu Palacio w mieście Estoril, na zachodzie Portugalii, wystawę o losach polskich uchodźców z czasów drugiej wojny światowej.

Na otwarcie wystawy przybyli przedstawiciele portugalskiego rządu, a także kierownik polskiego Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Ciechanowski. Obecny był też jeden z czołowych portugalskich biznesmenów Andrzej Jordan; jako 6-letnie dziecko znalazł się on w gronie polskich uchodźców, którzy przez Portugalię wyemigrowali do Brazylii.

Jak powiedział PAP Ciechanowski, przez Portugalię wydostało się z Europy kontynentalnej w czasie drugiej wojny światowej około 12 tys. obywateli Polski. Znaczną ich część stanowiły osoby pochodzenia żydowskiego. "Szacuje się, że około 5,5 tys. Polaków, dla których Portugalia była krajem tranzytowym, stanowili wojskowi. Z Hiszpanii byli oni przerzucani przez zieloną granicę” - mówił Ciechanowski.

Po upadku Francji w 1940 roku Portugalia stała się bardzo ważnym krajem tranzytowym dla Polaków zmierzających, legalnie i nielegalnie, z zachodniej części Europy do Wielkiej Brytanii i za ocean. W ewakuacji polskich uchodźców decydującą rolę odegrał polski wywiad, działający pod przykrywką działu przedłużania paszportów wydziału konsularnego w Lizbonie.

Polscy agenci pomagający w przerzucie polskich obywateli z Hiszpanii do Portugalii i dalej do W. Brytanii, USA lub Ameryki Płd. mieszkali głównie w estorilskim hotelu Palacio.

Składająca się z 16 paneli wystawa o losach Polaków podczas drugiej wojny światowej jeszcze we wrześniu zostanie zaprezentowana w Lizbonie.

Z Estoril Marcin Zatyka (PAP)

zat/ az/ ap/ abr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL