XIX wiek

20.04.2017

W Senacie wystawa poświęcona Towarzystwu Gimnastycznemu „Sokół”

Zjazd Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" z okazji 50-lecia istnienia Towarzystwa w Krakowie. Źródło: NAC Zjazd Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" z okazji 50-lecia istnienia Towarzystwa w Krakowie. Źródło: NAC

Tworzyliście i nadal wspaniale tworzycie historię Rzeczypospolitej - powiedział w czwartek marszałek Senatu Stanisław Karczewski zwracając się do członków Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” podczas uroczystego otwarcia wystawy z okazji 150. rocznicy powstania tej organizacji.

Wystawa, składająca się z kilkunastu plansz z fotografiami i plakatami związanymi z historią Towarzystwa, została przygotowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Lesznie.

Przed uroczystym otwarciem wystawy szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska wręczyła odznaczenia zasłużonym działaczom Towarzystwa. Uhonorowano nimi: Andrzeja Boguckiego, Andrzeja Olejnika, Grzegorza Bielca, Artura Bluma, Bronisława Kielara, Stanisława Mardułę, Andrzeja Nowakowskiego, Władysława Zaskalskiego, Michała Sienkiewicza, Witolda Zurzyckiego, Damiana Małeckiego, Zbigniewa Okorskiego i Zygmunta Śledziewskiego.

Zaprezentowano także srebrną monetę, wyemitowaną przez Narodowy Bank Polski z okazji 150. rocznicy powstania „Sokoła”.

Sadurska odczytała list prezydenta Andrzeja Dudy do odznaczonych. Prezydent przypomniał w nim m.in. ideę "w zdrowym ciele, zdrowy duch", przyświecającą działaniom Towarzystwa. Jak wskazał miały one charakter holistyczny, łącząc wychowanie patriotyczne i rozwój fizyczny jego wychowanków.

"Sokolstwo wyprzedziło swój czas i przygotowywało młodych Polaków na wyzwania, jakie przyniósł wiek XX" - podkreślił prezydent Duda w swoim liście. Przypomniał, że członkowie Towarzystwa nie zaprzestali swojej działalności ani w okresie konspiracji, ani w późniejszym czasie, stając się wrogiem władzy komunistycznej.

Marszałek Senatu gratulował członkom Towarzystwa długiej i owocnej działalności. "Tworzyliście i nadal wspaniale tworzycie historię Rzeczypospolitej" - podkreślił.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół" to pionierska organizacja wychowania fizycznego i sportu w Polsce. To najstarsze polskie towarzystwo gimnastyczne, którego członkowie przyczynili się m.in. do popularyzacji gimnastyki w społeczeństwie polskim, powstania wielu klubów sportowych i Związku Harcerstwa Polskiego.

"Sokół" działał aktywnie w okresie zaborów, po odzyskaniu niepodległości i w całym okresie międzywojennym XX w. Zdelegalizowany przez komunistów, po II wojnie światowej i zakazany w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Pierwsze gniazda reaktywowanego Sokoła zaczęły powstawać w 1989 r. (PAP)

wni/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL