Okupacja niemiecka

13.09.2017

W Wiedniu otwarto wystawę "Wypędzeni 1939"

Wystawa "Wypędzeni 1939”. Źródło: Instytut Polski w Wiedniu Wystawa "Wypędzeni 1939”. Źródło: Instytut Polski w Wiedniu

Archiwalne fotografie, plakaty i dokumenty, a także krótkie filmy opowiadające historie wysiedlanych Polaków, zaprezentowano na wystawie w siedzibie Instytutu Polskiego w Wiedniu. We wtorkowym otwarciu ekspozycji wzięli udział m.in. przedstawiciele Polonii.

Otwartą we wtorek w siedzibie Instytutu Polskiego w Wiedniu wystawę "Wypędzeni 1939" przygotował Związek Miast Polskich, poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej i Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

W wydarzeniu wzięli udział reprezentanci środowisk polonijnych Wiednia, a także Austriacy, w tym przedstawiciele świata nauki, m.in. prezes Towarzystwa Austriacko-Polskiego, Międzynarodowego Towarzystwa Chopinowskiego w Wiedniu oraz Międzynarodowej Federacji Towarzystw Chopinowskich prof. Theodor Kanitzer, przedstawiciele Archiwum Austriackiego Ruchu Oporu – Dokumentationsarchiv des Österreichischen Widerstandes – dyrektor naukowy dr Gerhard Baumgartner oraz dr Winfried R. Garscha, i Agnieszka Kołodziejska z Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział w Poznaniu.

Prezentowane fotografie, plakaty i dokumenty, pozyskane z polskich i niemieckich archiwów, przestawiają wysiedlanych ludzi, oraz ich dalsze losy, a także "ukazują szerszy kontekst polityki prowadzonej przez Niemcy pod hasłami +Lebensraum+ oraz +Generalplan Ost+, w okolicznościach terroru stosowanego wobec Polaków i Żydów na tych terenach" - czytamy w przesłanym PAP w środę przez Instytut Polski w Wiedniu komunikacie prasowym.

Dyrektor Instytutu Rafał Sobczak przypomniał podczas otwarcia wystawy, że "deportacje ludności polskiej były pierwszymi deportacjami podczas II wojny światowej, okrutnym poligonem doświadczalnym Adolfa Eichmanna i nazistowskiej +polityki ludnościowej+".

"Tylko szacunek do tradycji i pamięć o historii dają nam nadzieje na to, że błędy II wojny światowej nie zostaną powtórzone w przyszłości" - podkreślił.

Kurator wystawy dr Jacek Kubiak, autor prezentowanych na wystawie krótkich wywiadów z ofiarami przymusowych wysiedleń, podkreślił, że podczas kręcenia filmów "okazało się, że mnóstwo z tych osób chce rozmawiać, aby +pozbyć się+ balastu swoich historii, wspomnienia kolektywnego doświadczenia, jakim były deportacje, o którym jak dotąd nie miało okazji nikomu opowiedzieć" - powiedział.

W trakcie trwania ekspozycji, 28 września, odbędzie się debata na temat "wadliwych kodów pamięci" zatytułowana: "Pamięć i prawda narracji o zbrodniach niemieckiego totalitaryzmu".

Wystawę - która ma na celu "zwrócenie uwagi na rolę paktu Hitler-Stalin w polityce wobec ludności polskiej i żydowskiej, jak i przesiedleń tzw. Niemców etnicznych z terenów sowieckich, osiedlanych w okupowanej Polsce w ramach akcji +Heim ins Reich+ (Powrót do Rzeszy)" - można oglądać do 12 października. (PAP)

nak/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL