Europa i świat po 1989 roku

09.08.2017

W Wilnie wystawa o Ludwiku Zamenhofie – twórcy esperanto

Ludwik Zamenhof. Fot. NAC Ludwik Zamenhof. Fot. NAC

"Ludwik Zamenhof – twórca esperanto" - pod takim tytułem w środę w Galerii Litewskiej Narodowej Komisji UNESCO w Wilnie została otwarta wystawa przygotowana na zlecenie MSZ Polski.

Otwarcie wystawy z okazji 100. rocznicy śmierci twórcy języka esperanto - który urodził się w Białymstoku i był też związany z Litwą – zainaugurowało na Litwie obchody ogłoszonego przez UNESCO Roku Ludwika Zamenhofa.

Prezentowana przez Instytut Polski w Wilnie wystawa opowiada o Ludwiku Zamenhofie, jego rodzinie, życiu w Białymstoku, o powstaniu języka esperanto oraz jego rosnącej popularności. Ukazuje także przykłady światowej literatury w tym języku i przedstawia zasłużonych esperantystów.

Wystawa zachęca również do nauki języka esperanto. We wrześniu w ramach ekspozycji odbędą się warsztaty dla dzieci i młodzieży z języka esperanto.

Dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Marcin Łapczyński w rozmowie z PAP wskazał, że ta wystawa na Litwie jest bardzo odkrywcza.

„Mało kto tu wie, że Ludwik Zamenhof ma powiązania z Litwą i że ten rok jest ogłoszony przez UNESCO Rokiem Ludwika Zamenhofa. Dlatego chcemy tę wystawę pokazać nie tylko w Wilnie, ale też w innych litewskich miastach” - powiedział dyrektor Łapczyński.

Jesienią wystawa zostanie zaprezentowana w Kownie, a następnie w Veisiejai.

W Veisiejai, miasteczku leżącym między Wilnem a Druskiennikami, Ludwik Zamenhof, który z wykształcenia był lekarzem okulistą, w 1885 roku rozpoczął praktykę lekarską. Z Kowna natomiast pochodziła żona Zamenhofa, Klara Silbernik, a jej ojciec Aleksander Silbernik sfinansował m.in. wydanie podręcznika esperanto, którego autorem był Zamenhof.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ kot/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL