Epoka nowożytna

12.09.2017 aktualizacja 30.09.2017

Wystawa Muzeum Historii Polski „Tadeusz Kościuszko - Człowiek Idei”

Do 30 września można oglądać w Warszawie przy ulicy Krakowskie Przedmieście 66 wystawę plenerową „Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei”. Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Historii Polski z okazji obchodów Roku Kościuszki została objęta honorowym patronatem ministra kultury prof. Piotra Glińskiego. Od 4 października wystawa będzie prezentowana przed budynkiem NBP przy pl. Powstańców Warszawy w Warszawie.

Wystawa, przygotowana w wersji polsko-angielskiej, jest czynna całą dobę i udostępniona odwiedzającym nieodpłatnie.

Ekspozycja przybliża sylwetkę wielkiego Polaka, obywatela Francji, Ameryki i Europy, ale także człowieka idei i działania, który służbie wolności poświęcił całe życie. Muzeum pokazuje zarówno znane, jak i nieznane momenty z jego biografii, wielkie dokonania inżynieryjne, zwycięskie i przegrane bitwy, ideologię, której hołdował, miłości i pasje, którym się oddawał, a także pamięć, która pozostała o tym wielkim człowieku.

„Wystawą o Tadeuszu Kościuszce chcemy zaintrygować i sprowokować do refleksji nad losami nie tylko Naczelnika w sukmanie, ale i dziejami Polski” – podkreślił dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Ekspozycja jest instalacją plenerową, wykorzystującą nowoczesne środki wystawiennicze. Ikonografia, cytaty i teksty, korespondują z rozwiązaniami graficznymi oraz multimediami. Na multimedialnych ekranach widzowie mogą zobaczyć m.in. animacje bitew z udziałem Kościuszki, a nawet mogą dokonać wyboru potyczki, którą chcą oglądać, a także dokonać zbliżeń postaci.

Na wystawie prezentowane są pomniki i kopce poświęcone Naczelnikowi oraz znaki pieniężne z wielu krajów świata. Na odrębnym ekranie w ruchomej formie pokazane są twarze Kościuszki z wielu obrazów, wykonywanych przez znanych artystów. Multimedia uzupełniają plansze z tekstami na temat życia, walki i myśli polskiego bohatera. Na ekspozycji zobaczyć można, również fragmenty fabularnego filmu o Kościuszce z 1938 roku i posłuchać muzyki przez niego skomponowanej.

Muzeum przygotowało także pakiet edukacyjny dla uczniów i nauczycieli, dotyczący Tadeusza Kościuszki i czasów, w których żył.

W sobotę, 23 września odbędą się spacery śladami warszawskiej insurekcji kościuszkowskiej – o godz.11.00 Muzeum przygotowało spacer rodzinny, a o godz.13.00 spacer dla dorosłych. Obowiązuje rejestracja. Zapisy od 18 września pod adresem: oferta.edu@muzhp.pl. Liczba miejsc ograniczona.

Wystawa „Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei” jest również dostępna w wersji internetowej na platformie Google Arts & Culture: www.wystawy.muzhp.pl.

Kurator wystawy: Wojciech Kalwat.

Koncepcja i scenariusz wystawy: prof. Jarosław Czubaty, Wojciech Kalwat, Michał Bąk.

Współpraca przy koncepcji wystawy: Gabriela Sierocińska-Dec, Lena Dąbkowska-Cichocka, Paweł Kozioł, Małgorzata Grąbczewska.

Tłumaczenie: Małgorzata Marcinkowska, współpraca: Izabella Szarek.

Koncepcja plastyczna wystawy, projekt wykonawczy, realizacja i montaż: Kłaput Project.

Organizator wystawy: Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Darczyńca: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA.

Partnerzy: Narodowy Bank Polski, Dom Spotkań z Historią, Ambasada Stanów Zjednoczonych, Ambasada Francji, Instytut Francuski, Ambasada Szwajcarii.

Patroni medialni: Polskie Radio, TVP 3, Polska Agencja Prasowa, portal historyczny dzieje.pl i miesięcznik „Mówią wieki”.

Współpraca: Tramwaje Warszawskie.

Źródło: Muzeum Historii Polski

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL