Kultura i sztuka po 1989 roku

26.02.2015 aktualizacja 19.07.2016

Wystawa prezentująca nieceramiczne zabytki archeologiczne

Artefakty z wystawy. Źródło: Muzeum Etnograficzne we Włocławku Artefakty z wystawy. Źródło: Muzeum Etnograficzne we Włocławku

Wystawę prezentującą nieceramiczne zabytki archeologiczne m.in. celtycki miecz z początku II wieku p.n.e, żelazne szczypce depilacyjne z wczesnej epoki żelaza czy kościany amulet przygotowało Muzeum Etnograficzne we Włocławku. Ekspozycję można oglądać od piątku.

Jak poinformował w czwartek PAP Paweł Sobczyk z włocławskiego muzeum, wystawa „Nieceramiczne zabytki archeologiczne w zbiorach Muzeum we Włocławku” będzie prezentacją zbiorów archeologicznych gromadzonych w placówce od 1909 roku. „Na początku tej dekady zainicjowaliśmy krótki, dwuczęściowy cykl wystaw przedstawiających po prostu zbiory muzeum, niejako stan naszych magazynów archeologicznych. W ramach pierwszej części pokazaliśmy tylko i wyłącznie ceramikę, jako najliczniejszą kategorię” – powiedział Sobczyk.

Podkreślił, że drugą część cyklu stanowi aktualnie otwierana ekspozycja, w ramach której będzie można zobaczyć wszystkie pozostałe, pozaceramiczne kategorie zabytków archeologicznych, czyli zabytki kamienne, kościane i rogowe, drewniane i skórzane, metalowe oraz szklane i bursztynowe – łącznie około 500 eksponatów, w większości pochodzących z Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej.

Paweł Sobczyk: Na szczególną uwagę zasługują unikatowe w skali kraju dwa brązowe elementy rękojeści scytyjskiego sztyletu z VI-V wieku p.n.e., doskonale zachowany celtycki miecz z początku II w. p.n.e., a także jedyne w zbiorach brązowe zabytki zoomorficzne w postaci zapinki kultury wielbarskiej z II w. n.e. i wczesnośredniowiecznej zwierzęcej figurki z miejscowości Zgłowiączka.

„Wszystkie zabytki zorganizowane są w uporządkowanych chronologicznie boksach epoki kamienia, brązu, żelaza, okresu wczesnośredniowiecznego i nowożytnego. W obrębie każdego z tych boksów wydzieliliśmy bardziej zauważalny eksponat” – powiedział Sobczyk.

Jak zaznaczył, na szczególną uwagę zasługują „unikatowe w skali kraju” dwa brązowe elementy rękojeści scytyjskiego sztyletu z VI-V wieku p.n.e., doskonale zachowany, choć pozbawiony pochwy celtycki miecz z początku II w. p.n.e., a także jedyne w zbiorach brązowe zabytki zoomorficzne w postaci zapinki kultury wielbarskiej z II w. n.e. i wczesnośredniowiecznej zwierzęcej figurki z miejscowości Zgłowiączka.

Ponadto na wystawie znajdzie się również m.in. kościany amulet - ozdoba w kształcie litery „T” i ludzka czaszka z otworem trepanacyjnym osobnika neolitycznej kultury amfor kulistych z poł. II tysiąclecia p.n.e., skarb brązowy (grot oszczepu i naramiennik) kultury łużyckiej z późnej epoki brązu – X-VIII w. p.n.e., żelazne szczypce depilacyjne kultury pomorskiej z wczesnej epoki żelaza – ok. 400 p.n.e. oraz rogowe grzebienie i zespół militariów kultury przeworskiej z okresu wpływów rzymskich – I-V w. 

„Okres wczesnośredniowieczny reprezentują m.in. szklane pierścionki, rogowy grzebień, kościane łyżwy/płozy sań, srebrne monety reprezentowane przez arabskie dirhemy z IX-X w. i denar krzyżowy (biskupi) z końca X w. W tej grupie zabytków prezentowana jest także jedyna na wystawie kopia romańskiej +czary włocławskiej+ z ok. X-XII w.” – poinformował Sobczyk.

Ekspozycje z późnego średniowiecza i nowożytności to na przykład fragmenty obuwia skórzanego z XIV-XV w., fragmenty butelek szklanych i szeląg toruński z XVIII w., a także 1 grosz warszawski (Księstwo Warszawskie) z ok. 1812 roku i 1 kopiejka z 1851 roku. Wystawa będzie czynna do 31 maja.(PAP)

pie/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL