Kultura i sztuka 1945-1989

20.04.2017

Wystawa „Zatrzymany w kadrze. Opowieść o Zbyszku Cybulskim” we Wrocławiu

"Zatrzymany w kadrze. Opowieść o Zbyszku Cybulskim” "Zatrzymany w kadrze. Opowieść o Zbyszku Cybulskim”

„Zatrzymany w kadrze. Opowieść o Zbyszku Cybulskim” - to tytuł wystawy, którą od piątku będzie można oglądać w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. W dużej części będzie opowiadać o związkach legendarnego aktora ze stolicą Dolnego Śląska.

Jak poinformował PAP rzecznik Centrum Historii Zajezdnia Juliusz Woźny, wystawę rozpocznie w piątek projekcja filmu Andrzeja Wajdy „Popiół i diament”, w której Zbigniew Cybulski zagrał główna rolę Maćka Chełmickiego.

„Ta rola w filmie zrealizowanym we Wrocławiu otworzyła mu drogę do wielkiej kariery. Zbigniew Cybulski zagrał w wielu produkcjach zrealizowanych właśnie we Wrocławskiej Wytwórni Filmowej i we wrocławskich plenerach. Chcemy to pokazać na naszej wystawie, dlatego w dniu otwarcia zaplanowaliśmy również spotkanie z osobami, które współpracowały z Cybulskim” - powiedział rzecznik.

Dodał, że na wystawie zaprezentowanych zostanie siedem sekcji tematycznych odpowiadających filmom związanym z Wrocławiem, w których występował Zbigniew Cybulski: „Popiół i diament”, „Giuseppe w Warszawie”, „Cała naprzód”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Salto”, „Szyfry” oraz „Morderca zostawia ślad”.

„Każda z sekcji stanowi oddzielną scenografię, z fotosami i oryginalnymi kostiumami, w których grał Cybulski. Tak wzbogacona wystawa zabierze odwiedzających w niezwykłą podróż, podczas której będą mogli poczuć się jak na prawdziwym planie filmowym” - powiedział Woźny.

Autorką wystawy jest Inga Leśniewska-Orlicka, a scenografię zaprojektowała Beata Fertała-Harlender.

Ekspozycja prezentowana będzie w Centrum Historii Zajezdnia od 21 kwietnia do 4 czerwca. Jej współorganizatorem jest wrocławskie Centrum Technologii Audiowizualnych, a partnerem Studio Filmowe Kadr.

Cybulski był jednym z najwybitniejszych aktorów powojennej Polski. Występował m.in. w filmach Andrzeja Wajdy, Aleksandra Forda, Jerzego Kawalerowicza, Kazimierza Kutza czy Tadeusza Konwickiego.

Cybulski zginął tragicznie 8 stycznia 1967 r. we Wrocławiu. Miał 40 lat. Wracał z planu zdjęciowego do filmu "Morderca zostawia ślad" w reżyserii Aleksandra Ścibora-Rylskiego. Zginął pod kołami ekspresu, do którego próbował wskoczyć z peronu trzeciego wrocławskiego Dworca Głównego. Pochowany został w Katowicach. (PAP)

ros/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL