Polska po 1989 roku

08.11.2019

Apel na pl. Solidarności w Olsztynie, koncerty i biegi w 101. rocznicę odzyskania niepodległości

Uroczysty apel na pl. Solidarności, defilada i pokazy służb mundurowych, koncerty i Bieg Niepodległości nad jeziorem Ukiel – takie wydarzenia przewidziano w programie obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Olsztynie.

Wojewódzkie obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczną się w poniedziałek o godz. 11 mszą św. w intencji ojczyzny w olsztyńskiej bazylice konkatedralnej św. Jakuba.

Stamtąd uczestnicy przejdą na pl. Solidarności, gdzie o godz. 12.30 odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego, przedstawicieli władz miejskich i regionalnego samorządu, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, harcerzy i mieszkańców.

CZYTAJ TAKŻE

Na placu przy Pomniku Wolności Ojczyzny zaplanowano m.in. Niepodległościowy Apel Pamięci, salwę honorową, złożenie kwiatów i okolicznościowe wystąpienia, a na zakończenie defiladę kompanii honorowych. W pobliżu tego miejsca olsztynianie będą też mogli obejrzeć w godz. 12-15 pokaz sprzętu wojskowego, żandarmerii, policji, straży pożarnej i granicznej, a także spróbować wojskowej grochówki.

W południe przed olsztyńskim ratuszem wystąpi chór Pasjonata z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który wykona hymn państwowy, pieśni patriotyczne oraz jedną z kompozycji Stanisława Moniuszki z okazji roku moniuszkowskiego.

Po południu w Urzędzie Wojewódzkim przy al. Piłsudskiego odbędzie się uroczysta gala z okazji Narodowego Dnia Niepodległości, podczas której przewidziano koncert orkiestry wojskowej z Giżycka.

Na poniedziałek zaplanowano również III Bieg Niepodległości z udziałem około 550 biegaczy. Trasy biegu - na dystansach 5 i 10 km - zaczynają się i kończą na plaży miejskiej na terenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel.(PAP)

autor: Marcin Boguszewski

mbo/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL