Kultura i sztuka po 1989 roku

06.11.2019

Konkurs „Hollywood za moim domem” na ciekawe plenery filmowe

Sfotografowanie ciekawych miejsc, które mogą służyć jako przestrzeń do realizacji scen filmowych – to główny cel konkursu „Hollywood za moim domem”, który ogłosiła Podkarpacka Komisja Filmowa (PKF).

Jak poinformowała PAP kierownik PKF Marta Kraus, konkurs skierowany jest do uczniów szkół średnich z regionu. „Naszym celem jest zachęcenie młodzieży do kreatywnego myślenia i spojrzenia na swoją najbliższą okolicę filmowym okiem. Zadaniem uczestnika jest odnalezienie i sfotografowanie ciekawych miejsc, które mogą być tłem dla filmu” – dodała.

Kraus podkreśliła, że komisję interesują przede wszystkim miejsca, które w „nieoczywisty sposób się wyróżniają”. „Chodzi nam o miejsca powszechnie nieznane, intrygujące, a ich estetyka i klimat są atrakcyjne dla kamery” – wyjaśniła.

Najlepsze propozycje z całego województwa zostaną nagrodzone, a prace o wysokim potencjale filmowym będą włączone do bazy lokacji. Jak przypomniała Kraus, komisja prowadzi stale aktualizowaną bazę miejsc zdjęciowych oraz lokalnych specjalistów i usługodawców, którzy mogą być zatrudnieni przy produkcji filmowej.

Propozycje można przesyłać do 30 listopada. Patronat honorowy nad konkursem objął Podkarpacki Kurator Oświaty.

Podkarpacka Komisja Filmowa została powołana przez sejmik województwa w 2016 roku, działa w strukturze Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.

Głównym obszarem działalności PKF jest kompleksowe wspieranie produkcji m.in. filmowych i dokumentalnych. Komisja wspomaga proces produkcyjny na wszystkich jego etapach – od poszukiwania najlepszych lokacji, pomoc przy uzyskiwaniu wszelkich wymaganych zezwoleń, pomoc w dotarciu do specjalistów z branży audiowizualnej na terenie regionu oraz do usług okołoprodukcyjnych.

PKF jest również operatorem Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego, z którego producent może pozyskać środki na film fabularny, dokumentalny lub animowany. Środki, funkcjonujące na zasadach wkładów koprodukcyjnych przyznawane są od 2017 roku w ramach konkursu. Otrzymały je dotychczas m.in. filmy „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego, „Eter” Krzysztofa Zanussiego, „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego, „Boże Ciało” Jana Komasy. (PAP)

autor: Wojciech Huk

huk/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL