Europa i świat po 1989 roku

10.12.2019

D. Tusk: dziękujemy pani Olgo, za to, co napisałaś i za to, co napiszesz

Dzień dumy i radości; dziękujemy pani Olgo, za to, co napisałaś i za to, co napiszesz - napisał na Twitterze szef Europejskiej Partii Ludowej, były lider PO Donald Tusk. Po południu w Sztokholmie Olga Tokarczuk odbierze literackiego Nobla.

Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska. Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

W sobotę w stolicy Szwecji Tokarczuk wygłosiła wykład noblowski. We wtorek po południu Tokarczuk odbierze w Sztokholmie dyplom oraz złoty medal z rąk króla Karola XVI Gustawa.

"Dzień dumy i radości. Polski dzień. Tak samo cieszyliśmy się i byliśmy dumni z Miłosza, Wałęsy i Szymborskiej" - napisał we wtorek w mediach społecznościowych Tusk.

"Dziękujemy, pani Olgo, za to, co napisałaś i za to, co napiszesz" - dodał szef EPL we wpisie na Twitterze. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL