Polska po 1989 roku

08.11.2019

Premier: hymn narodowy jest oznaką jedności naszego narodu

Radzymin, 08.11.2019. Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie.  PAP/P. Nowak Radzymin, 08.11.2019. Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie. PAP/P. Nowak

Powinniśmy chcieć słyszeć hymn narodowy jak najczęściej, ponieważ jest on oznaką jedności naszego narodu - powiedział premier Mateusz Morawiecki, który w piątek w Radzyminie wziął udział w akcji "Szkoła do hymnu".

W ramach tej inicjatywy prawie 4 miliony uczniów i prawie 400 tys. nauczycieli z ponad 19 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych wspólnie o symbolicznej godzinie 11.11 odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego.

Premier dołączył do akcji w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie koło Warszawy. "Stojąc blisko dzieci słyszałem jak energia śpiewania rośnie. Bardzo piękne to było, kiedy z młodych gardeł ta pieśń wzbierała i brzmiała coraz głośniej, coraz piękniej" - mówił szef rządu.

Zwrócił uwagę, że Polacy śpiewają hymn dość rzadko. "Powinniśmy chcieć słyszeć hymn narodowy jak najczęściej, bo jest on oznaką jedności, jedności naszego narodu" - stwierdził szef rządu. Dodał, że cieszy go, iż "Mazurek Dąbrowskiego rozbrzmiewa coraz częściej".

Zwracając się do uczniów podkreślił, że trzeba pamiętać o tym, że jesteśmy sztafetą pokoleń i nie byłoby naszej dzisiejszej wolności, bez walki, która toczyła się o niepodległość sto lat temu. "Mazurek Dąbrowskiego napisany został przez Józefa Wybickiego równo 222 lata temu. Przez te 222 lata tylko 50 lat byliśmy wolnym, niepodległym państwem" - mówił Morawiecki.

"Polska mowa, polskie piosenki, literatura nie mogły być pielęgnowane, nie mogły być rozwijane w czasach niewoli. Nasza praca była wykorzystywana przez inne narody. Pamiętamy o tym, wiedząc również, że patriotyzm oznacza miłość do własnego narodu, a nie nienawiść do innych narodów" - oświadczył premier.

Morawiecki, nawiązując do losów Orląt Lwowskich, mówił, że dzisiaj  nie musimy już w taki dramatyczny sposób walczyć  o wolność. "Ale musimy ją szanować i każdy niech ją szanuje poprzez pracę, naukę, poprzez to do czego jest powołany" - powiedział szef rządu.

"Życzę wam, drodzy uczniowie, nauczyciele, żebyśmy wszyscy razem - my Polacy potrafili pielęgnować przyszłość naszego kraju, żeby Polska stawała się coraz piękniejsza i stawała się coraz lepszym miejscem do życia" - dodał Morawiecki.

Podkreślił, że Radzymin to miejsce szczególne, czyli "miejsce Cudu nad Wisłą". Życzył uczniom w Radzyminie i w całej Polsce, "żeby chcieli być Polakami". "Żeby w waszych sercach, duszach, umysłach dźwięczała ta fraza, że warto być Polakiem. Warto i trzeba być Polakiem, bo to jest zobowiązanie wobec pięknej przeszłości (...) ale również zobowiązanie wobec przyszłości" - powiedział Morawiecki.

Akcję "Szkoła do hymnu" zorganizowało MEN oraz Rada Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej, która była jej inicjatorem. Jest kontynuacją ubiegłorocznej akcji "Rekord dla Niepodległej". Młodzi ludzie zaproponowali wówczas, aby z okazji Narodowego Święta Niepodległości zaśpiewać wspólnie polski hymn. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ reb/ ktl/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL