Kultura i sztuka po 1989 roku

12.11.2019

Premiera „Tuwima dla dzieci” w Teatrze Miejskim w Gliwicach

Premiera spektaklu „Tuwim dla dzieci” odbędzie się sobotę w Teatrze Miejskim w Gliwicach. Autorem scenariusza i reżyserem jest Jerzy Jan Połoński, który wykorzystał i te znane wszystkim, i te mniej popularne utwory mistrza słowa.

"Kluczem do scenariusza było pytanie, co leży u podstaw tworzenia, jak poeta, malarz, muzyk wpada na pomysł i tworzy wiersz, książkę czy piosenkę" – powiedział we wtorek PAP Jerzy Jan Połoński.

W spektaklu będą wykorzystane elementy teatru masek, lalek i cieni, ważną rolę ma pełnić muzyka autorstwa Łukasza Damrycha i Piotra Nazaruka. Wystąpią Maciej Piasny, Iga Bancewicz, Antonina Federowicz, Anna Maria Moś, Rafał Domagała i Cezary Jabłoński.

Jeszcze w tym roku – na Sylwestra – Połoński zrealizuje też w Gliwicach spektakl "Tuwim dla dorosłych". "To będzie szalony, absurdalny kabaret, z dużą ilością piosenek. Julian Tuwim to niezwykle ciekawy twórca, genialnie operujący absurdem. Tematy, jakie poruszał i sposób, w jaki to robił, są ponadczasowe, a kultura słowa, jaką prezentował, jest nam teraz bardzo potrzebna" – ocenił reżyser. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL