Europa i świat po 1989 roku

07.12.2019

Choinka w Wilnie uznana za najpiękniejszą w Europie

Uruchomienie iluminacji na miejskiej choince w Wilnie. 30.11.2019. Fot. PAP/V. Doveiko Uruchomienie iluminacji na miejskiej choince w Wilnie. 30.11.2019. Fot. PAP/V. Doveiko

Wileńska choinka została uznana za najpiękniejszą spośród wszystkich, które ozdobiły europejskie miasta – wynika z rankingu European Best Destinations. Wileńskie drzewko przyćmiło nawet choinkę przed nowojorskim Rockefeller Center - piszą litewskie media.

"To najpiękniejsza bożonarodzeniowa choinka w całej Europie. Wileńska choinka jest oszałamiająca!" - napisano na interaktywnym portalu European Best Destinations.

Metalowa choinka na pl. Katedralnym w Wilnie ma 27 metrów wysokości, skomponowano ją z 6 tys. świerkowych gałęzi, a sznur ze światełkami jest długi na 5 km - czytamy w uzasadnieniu do werdyktu brukselskiego serwisu internetowego.

Motywem przewodnim wileńskiej choinki jest zegar, co - zdaniem portalu European Best Destination - stanowi wyraźne odniesienie do zegara na dzwonnicy obok katedry, który znajduje się tam od 1672 roku. Wileński zegar jest starszy niż Big Ben w Londynie - zauważa portal.

Motywem przewodnim wileńskiej choinki jest zegar, co - zdaniem portalu European Best Destination - stanowi wyraźne odniesienie do zegara na dzwonnicy obok katedry, który znajduje się tam od 1672 roku. Wileński zegar jest starszy niż Big Ben w Londynie - zauważa portal.

"Wspaniałe światła choinki w Wilnie oczarowały tłumy" – pisze z kolei BBC. Jak odnotowuje litewski portal Made in Vilnius: "nasze drzewko wyprzedziło nawet nowojorską choinkę przed Rockefeller Center, która w tym roku świeci kryształami Swarovskiego za 3 miliony dolarów".

CZYTAJ TAKŻE

Tegoroczne wileńskie drzewko na Palcu Katedralnym zdobi 70 tys. lampek i 900 świątecznych zabawek. Wokół choinki rozlokował się bożonarodzeniowy jarmark, którego teren zdobią neonowe, kilkumetrowe figury szachów. Zwieńczona koroną wileńska choinka na Placu Katedralnym symbolizuje figurę królowej. Świąteczna kompozycja ze straganami zajmuje 2,5 tys. metrów kwadratowych.

Wileński jarmark bożonarodzeniowy został nominowany w konkursie o tytuł "European Best Christmas Market 2020". Głosowanie w internecie potrwa do 10 grudnia br.

Portal European Best Destinations jest odwiedzany przez 5,5 mln użytkowników, którzy szukają tam rekomendacji oraz informacji o usługach turystycznych. Należy on do europejskiej sieci EDEN Network utworzonej pod auspicjami Komisji Europejskiej dla promowania usług turystycznych w UE.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ mars/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL